Soud zdůvodnil rozhodnutí procesními chybami. "Soudní dvůr přijal odvolání bulharských zdravotnic, medika i lékaře a vrací případ zpět nižšímu soudu k zopakování procesu," prohlásil předseda tribunálu. Podle právníků jsou dnešním verdiktem rozsudky smrti zrušeny a vše začne od začátku.

Zdravotní sestry se k činu přiznaly, ale odvolaly se k nejvyššímu soudu s tím, že přiznání bylo vynuceno mučením. Sestry také předložily důkazy západních odborníků, že infekce HIV se v nemocnici rozšířila ještě před jejich příjezdem. Zřejmě ji zavinily špatné hygienické podmínky v nemocni.

Libye byla kvůli rozsudkům pod mezinárodním tlakem, koncem listopadu Tripolis ustoupil a prohlásil, že rozsudky smrti by mohly být zrušeny v případě, že  by Sofie poskytla "humanitární pomoc" rodinám obětí. Sofie to odmítala s tím, že by šlo o nepřímé přiznání viny. V pátek se však Bulharsko a Libye rozhodli založit mezinárodní fond k jejich odškodnění.

"Naše první reakce je kladná," řekl mluvčí bulharského ministerstva spravedlnosti. "Rozhodnutí znamená, že argumenty obhajoby předložené soudu byly uznány."