"Bitva o Irák je jen jedno vítězství ve válce proti terorismu, která dosud neskončila. Roztroušené teroristické buňky jsou v mnoha zemích stále aktivní a z každodenních zpráv rozvědky víme, že nepřestávají plánovat útoky na svobodné občany," řekl.

Zbraně hromadného ničení se prý najdou

Americký prezident George Bush řekl, že je přesvědčen o tom, že americké jednotky naleznou v Iráku důkazy o zbraních hromadného ničení. "Saddám Husajn měl zbraně hromadného ničení a my je najdeme, je to jen otázka času," prohlásil Bush. Existence těchto zbraní v Iráku byla Spojenými státy uváděna jako hlavní důvod pro invazi do Iráku., doposud se je však nedařilo nalézt.  V narážce na zbrojní programy Severní Koreje, Íránu a Sýrie ujistil, že USA nebudou nečinně pohlížet na šíření zbraní hromadného ničení.

O zadrženém bývalém iráckém ministru zahraničí Taríku Azízovi prezident USA prohlásil, že nespolupracuje a "stále neví, jak říci pravdu". Azíz je vyslýchán v americkém zajetí a podle některých informací vyšetřovatelům bez dalších podrobností sdělil, že Saddám Husajn je stále naživu.  Bush ale vyjádřil přesvědčení, že se Spojené státy se dozvědí, co potřebují, od nižších důstojníků a řadových občanů.

Australský premiér je na návštěvě u Bushe

V projevu také prezident poděkoval spojencům, kteří se účastnili bojů v Iráku, zejména Austrálii. Její premiér John Howard je tento víkend hostem na Bushově farmě u texaského Crawfordu. Do Texasu byl pozván jako poslední z tria, které od začátku válečné tažení proti Iráku podporovalo. Před ním se tam vystřídali premiéři Británie a Španělska Tony Blair a José María Aznar.

V centru pozornosti obnova Iráku

Hlavním tématem jednání s Howardem má být obnova Iráku. "Koalici v Iráku zbývá mnoho práce. Je třeba obnovit pořádek v částech země, jež jsou stále nebezpečné. Přechod od totality k demokracii si vyžádá čas, ale jakákoli energie v tomto směru stojí za to," řekl Bush. Koaliční jednotky podle něj zůstanou v Iráku, dokud svou práci neskončí. "Pak odejdeme a za námi zůstane svobodný Irák," dodal.

Austrálie se hodlá podílet na koordinaci budování Iráku, ale většina z 2000 jejích vojáků se chystá v květnu domů. Howard odmítá, aby se Austrálie podílela na mírových silách, protože se účastní mírové mise ve Východním Timoru. Vyslala ale civilní personál, který pomáhá pátrat po iráckých zakázaných zbraních.