Podle Marka Garlasca vyslýchá CIA v tajných věznicích přes sto osob podezřelých z terorismu. Nejméně 24 věznů bylo vyslýcháno v Polsku. CIA přitom podle něj měla vyslýchat vězně nejméně na dvou různých místech. V polském tisku se již před časem objevily zprávy o tom, že letoun, který používala CIA, přistál na letišti Szymany na severu země. Druhé zařízení se údajně nacházelo na jihu Polska.

Z dokumentů, které získala organizace Human Rights Watch, podle Garlasca vyplývá, že Rumunsko bylo jen tranzitní zemí a hlavní výslechy vězňů byly prováděny v Polsku. "Tvrdí to naše zdroje v CIA," řekl v rozhovoru pro polský deník. Garlasco podle listu donedávna pracoval jako analytik informací rozvědky pro Pentagon. Sledoval i skandál se zneužíváním vězňů v irácké věznici Abú Ghrajb.

Americká televizní stanice ABC počátkem týdne zveřejnila seznam 12 jmen vězňů a u 11 z nich byla poznámka, že jsou zadržováni v Polsku. Mezi nimi byl například i "třetí muž al- Kajdá Chálid Šajch Muhammad.

Už dříve se v americkém tisku objevily zprávy o tajných vězeních CIA ve východní Evropě, později začalo být stále častěji zmiňováno Polsko i Rumunsko. I Rumunsko ale popřelo, že by na jeho území existovala taková zařízení.

HRW předala veškeré dokumenty Dicku Martinovi z Rady Evropy, který má na starosti aféru s tajnými věznicemi CIA v Evropě. Otázka údajných tajných věznic a mučení zadržovaných lidí v těchto vězeních byla tento týden i hlavním tématem návštěvy americké ministryně zahraničí Condoleezzy Riceové v Evropě. Ta opakovaně zdůrazňovala, že USA respektují své vlastní právo i mezinárodní závazky a zadržené vězně nemučí. Zatímco spojence z NATO vysvětlení prý uspokojilo, poslanci Evropského parlamentu budou žádat ustavení zvláštní vyšetřovací komise.