Bellinger současně sdělil, že zástupci Červeného kříže budou mít přístup k "úplně všem" zadržovaným v táboře v Guantánamu. Zástupci Červeného kříže měli být původně při návštěvě omezováni.

Když se ho novináři tázali, zda organizace měla vždy přístup ke všem, kteří jsou zadržovaní v podobných podmínkách, odpověděl. "Ne".

Spojené státy přitom vehementně vyvracejí podezření, že ve světě mají tajné věznice spravované zpravodajskou službou CIA. Červený kříž nyní požaduje přístup ke všem zadržovaných včetně těch, kteří jsou na utajených místech.

Podle ombudsmana OSN je v Kosovu tajná věznice

Ombudsman OSN v srbské provincii Kosovo Marek Nowicki obvinil v pátek americkou armádu, že na své základně Camp Bondsteel v Kosovu udržuje tajnou věznici.

"Nemůže být žádných pochyb o tom, že v Camp Bondsteel už roky existuje věznice, která nepodléhá žádným vnějším civilním nebo justičním kontrolám," prohlásil ombudsman pro německý deník Berliner Zeitung. Základnu Camp Bondsteel navštívil v roce 2000 a 2001. "Ve věznici to vypadalo úplně stejně, jako nyní na obrázcích z Guantánama," řekl polský právník Nowicki.

Nowicki tak vpodstatě potvrdil informaci pověřence Rady Evropy pro lidská práva Álvara Gila Roblese. Ten již před dvěma týdny řekl o "zajateckém táboře podobném Guantánamu", který navštívil v roce 2002, i francouzskému deníku Le Monde. Tehdy v něm byly asi dvě desítky vězňů oblečených v oranžových kombinézách, z nichž někteří měli plnovousy a četli korán.

V táboře Camp Bondsteel je podle oficiálních informací umístěno asi 6000 amerických vojáků, kteří jsou součástí jednotek KFOR v Kosovu.