Otevření byl přítomen předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás, který slavnostně přestřihl pásku a uvedl, že se "splnil sen" pro 1,3 miliónu obyvatel pásma Gazy.

Otevření přechodu má napomoci ekonomice pásma a je považováno za významný krok na cestě k samostatnosti Palestiny. Současně upevnilo pozici Abbáse před volbami plánovanými na 25. ledna. Abbás v projevu popřel, že by se kvůli rozporům ve vládním hnutí Fatah volby odložily. Sdělil také, že Palestinci musí skoncovat s nezákonnostmi na svých územích, aby mohli zahájit ekonomickou obnovu a oživit mírový proces. Proto se podle jeho slov uskuteční na Západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy velká bezpečnostní operace.

Přechod budou střežit palestinští a egyptští pohraničníci pod dozorem 50 až 70 pozorovatelů z EU. Izrael přechod v Rafáhu uzavřel 7. září těsně předtím, než opustil pásmo Gazy, měl strach, že se přes něj do pásma z Egypta dostávaly zbraně a teroristi. Zbraně se předtím pašovaly tunely pod Rafáhem. Izrael bude nadále mít možnost sledovat záběry z bezpečnostních kamer, i když jeho vojáci přímo na hranici nebudou přítomni.

Pásmo Gazy bylo od roku 1967 pod okupační správou Izraele. Egyptsko-izraelská smlouva z roku 1979 slibovala další jednání o osudu tohoto území, ale teprve roku 1993 byla uzavřena dohoda o omezené autonomii arabského obyvatelstva v pásmu Gazy a části Západního břehu Jordánu. V letech 1948 až 1967 byla tato část britského mandátu součástí Egypta.