"Protože se očekává vysoká úmrtnost, je třeba připravit místa pro masové hroby," napsala primátorům osmi měst Trenčínského kraje regionální hygienička Věra Dobiášová.

V dalším dopise se uvádějí i podrobné instrukce, podle nichž se do masových hrobů má pohřbívat maximálně sto mrtvých a těla se mají ukládat do několika vrstev na sebe. Těla se mají pokládat do tří až čtyř řad a vzdálenost mezi řadami má být 30 až 40 centimetrů. Podle epidemioložky Márie Štefkovičové byla při přípravě tohoto návodu použita historická a válečná literatura.

Mluvčí hlavního slovenského hygienika Ivan Bielik popřel, že by vyzvali k přípravě masových hrobů. "Regionální úřady pouze dostaly pokyn, aby zabezpečily místa pro pohřbívání mrtvých v případě vzniku pandemie. Musí se počítat s tím, že na mutaci viru může zemřít několik tisíc lidí jako v případě přírodní katastrofy," připustil Belik podle agentury TASR.

Primátor Trenčína Branislav Celler označil celou záležitost za zbytečné šíření paniky. Nicméně připustil, že město má "pro podobné účely" několik vhodných pozemků.