"Skupina našich nejlepších lvů provedla nový útok na několik pelechů. Po zvážení cílů byly vybrány hotely, které jordánský despota změnil ve dvorek pro nepřátele víry, pro židy a křižáky," uvádí se v prohlášení podepsaném mluvčím al-Kajdá v Iráku.

Jordánští vyšetřovatelé hned po útocích uvedli, že akce nese Zarkávího rukopis. Totéž zopakoval ve čtvrtek jordánský vicepremiér Marván Muašír: "Podezříváme některé teroristické skupiny v Iráku. Nemůžeme zatím oznámit s jistotou, že Zarkáví stojí za útoky na hotely, ale rozhodně je podezřelým číslo jedna. Vyšetřování brzy ukáže, kdo stál za činem."

Vicepremiér zopakoval bilanci obětí s tím, že zatím není jasné kolik je mezi mrtvými cizinců, většina obětí podle něj ale tvoří Jordánci. Nepotvrdil údaje televize al-Arábija, podle níž zahynulo 67 osob a zraněno bylo 115 lidí. Sdělil také, že ve dvou případech měli sebevrazi na těle opasky s výbušninami, ve třetím bylo použito auto plné náloží.

Bezpečnostní opatření

Po útocích byla v zemi okamžitě zavedena mimořádná bezpečnostní opatření, kolem hotelů a velvyslanectví jsou postaveny zátarasy. Zavřeny jsou školy a úřady. Uzavřeny jsou také hranice. Návštěvu země odložil i generální tajemník OSN Kofi Annan.

Během dneška se má sejít rada národní bezpečnosti, jíž předsedá král Abdalláh II., aby posoudila nastalou situaci.