Vedle změny daní chce slovenská vláda přistoupit i k řadě dalších rázných reforem, které by například omezily vyplácení sociálních dávek. Od reforem si na Slovensku slibují postupný růst výkonnosti ekonomiky, zvýšení daňových příjmů a pokles státních výdajů, tedy i rozpočtových schodků. Reformní kroky slovenské vlády si vysloužily pro svoji razanci pochvalu od Evropské unie i Mezinárodního měnového fondu.

Ovšem i zahraniční experti upozorňují, že dříve než hospodářský růst a zvýšení blahobytu si země prožije díky reformám nejdříve fázi poklesu výkonnosti ekonomiky i poklesu spotřeby občanů. To se může projevit i určitou nespokojeností populace. Na Slovensku lze v průběhu reformy čekat například prudký růst cen, konkrétně potravin a některých služeb. Nadšení z návrhu reformy neprojevují na Slovensku především odbory. Podle odborů se pro Slováky s nízkými a středně vysokými příjmy sníží daně pouze o desítky korun, zatímco osoby s vysokými příjmy budou platit o tisíce korun méně.

Příklad slovenské vlády by měl podle českých pravicových stran být inspirací pro reformní kroky české vlády, která rovněž zápasí s rozpočtovými schodky.

Slovenská vláda má ale jeden významný předpoklad k reformám, upozorňuje Ivan Pilip (US-DEU). Je jím podle Pilipa na rozdíl od české vlády určitá názorová shoda na razanci reforem,které postihnou i široké vrstvy občanů. Ve slovenské vládě jsou totiž především pravicové strany a absentuje v nich sociální demokracie.

Daně se výrazně sníží všem

Slovenským firmám se má především snížit daň ze zisku až na 20 procent. Dvacetiprocentní daň by měla být hranicí i pro příjmy fyzických osob. Daňová reforma se tak na Slovensku blíží představě ODS, která před loňskými volbami navrhovala zavedení stejné rovné daně, která by se pro všechny pohybovala mezi 15 až 20 procenty.

Na Slovensku se sjednotí i daň z přidané hodnoty a to na jednotnou výši 20%. To ovšem některé výrobky a produkty, kde se zatím platí nižší, čtrnáctiprocentní daň, zdraží. To je příklad základních potravin, energie a služeb. Počítá se i se zvýšením spotřební daně na pohonné hmoty, tabák a alkohol.

Ve Slovenské republice se začíná již pomalu realizovat i důchodová reforma, jejímž prvkem bude i povinné spoření na důchod. Příjmy z prodeje státního majetku se neutratí, ale využijí se na financování právě průběhu důchodové i fiskální reformy. Slovenská vláda se rozhodla i pro přísnější pravidla pro získání sociálních dávek a podpor v nezaměstnanosti. Nemocenská bude první tři dny v nemoci tvořit pouze 18% z příjmu. První dva týdny nemoci by měli platit podnikatelé.

Realizace daňové reformy může podle slovenského ministra financí zvýšit atraktivnost Slovenska u zahraničních i domácích investorů.

Exodus jako doprovodný jev

Od začátku letošního roku ale odchází ze Slovenska do České republiky každý měsíc několik tisíc Romů. Důvodem migrace jsou zřejmě nejnovější sociální opatření slovenské vlády, napsal slovenský deník Pravda.

Vláda totiž od začátku letošního roku zpřísnila podmínky pro vyplácení sociálních dávek, které byly hlavním zdrojem příjmů Romů. Problémem se již musela zabývat také česká vláda, zatím však kvůli tomu nehodlá na Slovensku intervenovat.

Reformní zásady na stejném principu

Návrh reformy veřejných financí, které v České republice připravuje Ministerstvo financí má obdobné směry změn. I u nás se uvažuje o zpřísnění vyplácení sociálních dávek, o změnách v nemocenské či sjednocení daně z přidané hodnoty ale i o poklesu daně z příjmů právnických osob. 

Co je však na rozdíl od Slovenska odlišné, jsou zmíněné přístupy jednotlivých vládních stran. Jasno jak tvrdě reforma postihne občany není především v nejsilnější vládní straně - sociální demokracii. Sociálně demokratičtí ministři mají sice jasno, že bez změn ve veřejných financích není dlouhodobě udržitelný a ufinancovatelný sociální stát, na druhé straně však příliš razantní omezení například sociálních dávek jde proti soc. dem. programu.

"Reforma nesmí znamenat konec sociálního státu, ale naopak je to prostředek, aby sociální stát mohl dál fungovat," říká český ministr financí Bohuslav Sobotka.