Novým předsedou SPD bude zřejmě braniborský premiér Matthias Platzeck (51). Oznámil to sám po noční poradě užšího vedení SPD v Berlíně. Platzeck novinářům řekl, že podporu mu vyjádřily všechny regionální organizace SPD.

Kongres SPD, na němž má být zvolen nový předseda strany, se uskuteční za dva týdny v Karlsruhe. Platzeck dále potvrdil, že i v případě svého zvolení do čela SPD si hodlá ponechat také funkci braniborského premiéra. Místopředseda SPD Wolfgang Thierse řekl, že strana potřebuje vyjít z krize, a to umožní právě Platzeck.

Už před krizovým zasedáním vedení SPD zazněly z řad strany hlasy, aby se přehodnotilo složení politických grémií. "Je nejvyšší čas vytvořit zcela nové vedení," prohlásil v úterý v ARD Joachim Poss (56), zástupce šéfa frakce SPD.

Jörg Schönbohm z braniborské CDU označil návrh za velmi dobrý. Spolupracovali v koalici v Braniborsku. 

Místopředseda SPD Kurt Beck, který je premiérem Porýní-Falce, řekl, že Müntefering přes odchod z čela strany půjde do vlády jako vicekancléř a ministr práce a sociálních věcí.

Vláda bez Stoibera

Bavorský premiér Edmund Stoiber v úterý večer s konečnou platností potvrdil, že nebude v berlínské vládě. Oznámil, že se hodlá výrazněji zaměřit na bavorskou zemskou politiku.  "Lépe posloužím zájmům (Křesťanskodemokratické a Křesťanskosociální) unie v Mnichově," řekl.

Rozhodnutí padlo po včerejší odpolední telefonické konferenci Stoibera se členy vedení strany. Současně byl za Stoiberova nástupce v ministerstvu hospodářství označen Michael Glos (60), který je vůdcem skupiny poslanců CSU ve společné frakci CDU/CSU. Bývalý podnikatel Glos je známý jako pružný politik, který se dokáže vyrovnat s novými výzvami.

Podle televize ZDF Stoiber odmítl přechod do metropole ze dvou důvodů: prvním je odstoupení Franze Münteferinga (65) z funkce předsedy SPD (prohrál v pondělí v předsednictvu hlasování o budoucím generálním tajemníkovi SPD) a druhým je pak skutečnost, že Merkelová nenapomenula Annettu Schavanovou (CDU, 50), budoucí ministryni školství a vědy, která se se Stoiberem přela o kompetence v řízení výzkumu. Stoiber totiž chtěl převzít výzkum do svého úřadu.