V Rusku se po rozpadu Sovětského svazu neustále diskutuje, co s mumifikovaným tělem zakladatele Sovětského svazu dál dělat. Sám Lenin, který zemřel 21. ledna 1924, chtěl být pohřben v Petrohradě vedle své matky. Jeho nástupce Josif Stalin jej ale nechal uložit a vystavit v mauzoleu na Rudém náměstí v Moskvě. Komunisté dodnes trvají na tom, aby tam zůstal.

I vládní kruhy kolem ruského prezidenta Vladimíra Putina se poslední dobou spíše kloní k odstranění symbolu bolševického převratu z listopadu 1917. Zástupce prezidenta pro Centrální federální okruh Georgij Poltavčenko dokonce prohlásil, že od Kremlu by měl zmizet i symbol bolševické revoluce - nabalzamované tělo Vladimíra Iljiče Lenina.

"Nejednou otřásaly naší zemí zmatky a málokdy odpovídal někdo za tyto zmatky za svého života. Myslím, že není zrovna spravedlivé, aby ti, kdo způsobili hoře, leželi v samém centru státu u Kremlu," nechal se v září slyšet Poltavčenko.

Kalmycký šéf a multimilionář Iljumžinov ovšem v pátek na tiskové konferenci řekl, že s komunisty jednal o výši sumy potřebné pro vybudování nového mauzolea v Elistě, která leží asi 1600 kilometrů jižně od Moskvy.