Už výběr eurohymny vyvolal nesouhlasné reakce na slovenské politické scéně. Opozice vyčítala vládě, že nedala šanci slovenským autorům. Varga složil skladbu Európa před dvaceti lety a v Maďarsku byla velmi populární. Na Slovensku ji nazpíval Boris Lettrich zpěvák rockové skupiny Aya a otextoval ji Peter Uličný.

Předreferendovou kampaň má na Slovensku na starosti vicepremiér Pál Csáky, který je maďarské národnosti. Vargova hvězda v Maďarsku už pohasla, ale aktivně vystupuje na mítincích bývalého premiéra Viktora Orbána. Kdysi zpíval titulní roli v rockové opeře o zakladateli uherského státu Král István.

Kampaň je na Slovensku terčem kritiky, protože necelý měsíc před referendem ji prakticky není vidět. V ulicích se sice objevilo prvních 400 billboardů, ale to je zatím všechno. Opozice už dnes žádá Csákyho hlavu. Pro Slovensko by přitom měla být varováním nízká účast na nedávném referendě o vstupu Maďarska do Evropské unie. K urnám se dostavilo jen 46 procent Maďarů a to by na Slovensku znamenalo neplatné referendum.

Slováci budou o vstupu do EU hlasovat 16. a 17. května. Podle ankety na webu euroreferendum.sk se z 5172 hlasujících hodlá referenda zúčastnit 46 procent, naopak k urnám by nepřišlo 49 % a pět procent dosud neví.