Zatímco podle některých amerických zdrojů se krize dále prohloubila, podle mluvčího čínského ministerstva zahraničí skončila setkání úspěšně. "Všechny zúčastněné strany považují pekingské rozhovory za dobrý začátek procesu vedoucího k urovnání severokorejské jaderné otázky," prohlásil mluvčího čínského ministerstva zahraničí Liu Ťien-čchao. "Strany se dohodly, že budou dále studovat stanoviska druhých a prostřednictvím diplomatických kanálů se dohodnou na pokračování jednání."

Co vlastně řekli Korejci?

Jako bomba zapůsobila zpráva, podle níž si šéf severokorejské delegace I Kun odvedl během středeční večeře stranou svůj americký protějšek, náměstka ministra zahraničí Kellyho, a šeptem mu prý svěřil: "Máme jaderné zbraně. Nemůžeme je demontovat. Záleží na vás, jestli je fyzicky demonstrujeme, nebo zda je transferujeme." Tak alespoň tlumočil obsah důvěrného sdělení list Washington Post ve své internetové verzi.

 Jestli to odpovídá pravdě, Kelly veřejně nepotvrdil ani nevyvrátil. Jenže vysoký japonský činitel řekl, že americký velvyslanec o tom právě takhle informoval Tokio. Objevily se i interpretace, podle nichž Severokorejec dokonce prohlašoval, že jen na USA záleží, zda jaderné zbraně použijí.

Vyděračská hra

Prezident Bush označil tvrzení severokorejského diplomata za "starou vyděračskou hru". Ani vládní činitelé USA neprojevili žádný údiv. "Potvrdili jen to, co jsme dávno věděli - že ty zbraně opravdu mají. Nás to nešokovalo. Říkali jsme to a teď to řekli i oni," svěřil se prý agentuře vládní zdroj, který si nepřál být jmenován. Válečnická prohlášení ani hrozby nás nezastraší, dal se zase slyšet ministr zahraničí Colin Powell.

Japonský ministr obrany Šigeru Išida podle agentury Kjódó reagoval slovy, že se jeho země bude muset zamyslet nad obranou před KLDR, podobně jako Američané však prý reagoval nevzrušeně.

Naopak bouřlivá reakce přišla z Jižní Koreje, kde sice místní politici zachovávali klid a tvrdili, že se teprve zjistí, co vlastně Severokorejci říkali, ale na burze se propadly ceny akcií, klesl kurs místní měny wonu a vše má mít negativní dopad na hospodářskou situaci.