Americké síly v Iráku dosáhly příměří s dosavadním oddaným obráncem Saddámova režimu, íránskou exilovou gerilou Modžáhedíne chalk (Lidoví modžáhidé), která z iráckého území podnikala výpady proti Íránu a svým hostitelům za tuto výsadu platila např. skrýváním zakázaných zbraní a pomocí při potírání odpůrců bagdádské vlády. USA však modžáhidy neodzbrojily - navzdory tomu, že je samy vedou na seznamu teroristických organizací.

Uzavření příměří s íránskou skupinou, která má v Iráku několik vojenských základen, tankové jednotky a tisíce bojovníků včetně žen, oznámilo v úterý americké velení v Kataru. Mluvčí modžáhidů Mohsen Nádí o den později řekl, že zbraně jim zůstaly. "Co se týká budoucnosti, síly mohžáhidů zůstanou ozbrojené - to je podstata dohody."

Vyjednávání s gerilou připustil už v polovině dubna americký generál Vincent Brooks. "Pracuje se v tuto chvíli na nějakém druhu dohody, která by vedla k příměří a kapitulaci," uvedl Brooks. Do té doby se základny modžáhidů několikrát staly cílem spojeneckého bombardování. "Plně podléhali velení a kontrole Saddáma Husajna a byli proto legitimním vojenským cílem představujícím pro spojence hrozbu," řekl tehdy nejmenovaný činitel Bílého domu listu The New York Times.

Teroristé na správné straně barikády?

Modžáhidé, kteří se ve svém ideovém programu odvolávají na směs marxismu a islámu, v minulosti podnikli desítky útoků na íránské politiky a vojenské a bezpečnostní struktury. Některé akce však byly vedeny proti civilním cílům a Washington proto tuto skupinu zařadil (stejně jako Evropská unie) na seznam "zahraničních teroristických organizací".

Učinil tak ale po mnohaletém váhání, během nějž si militantní opozice vybudovala v USA silné zázemí v íránské diaspoře i v Kongresu - modžáhidé totiž útočí na silně protiamerický režim, figurující na americkém seznamu "zemí podporujících mezinárodní terorismus".

Nicméně pod číslem 20 figurují Lidoví modžáhidé v 36řádkovém abecedním seznamu vydaném ministerstvem zahraničí USA dodnes.

"Boj proti mulláhům bude pokračovat"

Teherán před vypuknutím irácké války varoval že modžáhidé, kteří se pokusí před Američany uprchnout do Iránu, budou dopadeni a za svou činnost předáni bezpečnosti. Koncem března ale ministr pro tajné služby Alí Júnesí íránskému deníku Hamšahrí řekl, že ti modžáhidé, kteří se vzdají svého přesvědčení a proti nimž konkrétní osoby nevznesou obvinění za jejich násilnou činnost, se mohou beztrestně vrátit domů.

Počátkem dubna Júnesí podle agentury IRNA oznámil, že se z Iráku vrátilo kolem stovky opozičních bojovníků. Jejich mluvčí Nádí v iráckém táboře Ašraf severně od Bagdádu ale ve středu agentuře AFP řekl, že tažení proti Teheránu neskončilo: "Cílem našeho boje je svržení režimu mulláhů v Íránu v zájmu nastolení demokracie a míru v celé oblasti."

Speciální příloha - interaktivní mapa, jednotky, animace

SPECIÁLNÍ PŘÍLOHA - Ohrožený region

VÁLKA VE FOTOGRAFIÍCH