Ruské úřady tvrdí, že útok v Nalčiku nemají na svědomí čečenští separatisté, ale militantní vyznavače islámu z města, kteří se snaží v praxi prosadit zásady radikálního směru tohoto náboženství.

Internetová stránka blízká čečenskému teroristovi Šamilu Basajevovi v pondělí uvedla, že se Basajev k útoku přihlásil, zajišťoval prý ale pouze obecné řízení operace. [celý článek]

Policie v úterý zastřelila muže, který spolu s dalšími dvěma kladl odpor při kontrole dokladů. Zbylí dva byli zadrženi při pokusu utéci. Bezpečnostní složky do akce nasadili obrněná vozidla. Policisté prohledávali byty lidí, kteří byli zapojeni do útoku, nebo byli podezříváni z vazeb na útočníky.

Plán zmocnit se letounu

List Izvěstija zveřejnil v úterý jeden z možných plánů teroristů. Ti se měli pokusit na letišti zmocnit vojenského letounu a zřejmě jej použít k dalšímu útoku. Tuto možnost potvrzuje fakt, že zaútočili na letiště. Plány letiště jim poskytl jeden ze zaměstnanců. Do rukou bezpečnostních služeb se také dostalo video z Basajevova archivu, které pořídil na letecké show.

Možný plán teroristů, ze kterého by plynulo, že Basajev míní kráčet v stopách bin Ládina a použít letadla k teroristickým útoků, se však teprve musí prošetřit.

Ve čtvrtek 150 až tři sta ozbrojených mužů zaútočilo v Nalčiku v Kabardinsko- balkarské republice na ruské úřady a sídla armády i policie. Zabito bylo podle oficiálních údajů 12 civilistů, 33 milicionářů a několik desítek teroristů. [celý článek]