Jejich situaci dále ztěžuje chlad a déšť, jenž brzdí i distribuci humanitární pomoci. Ve špatném počasí nemohou léta vrtulníky a mnohé cest stále blokují sesuvy půdy. Mluvčí pákistánské armády Šaukat Sultán uvedl, že armáda usiluje o uvolnění všech zablokovaných silnic a vojáci se pokoušejí dostat do odlehlých oblastí.

Podle agentury AFP se ale v řadě vesnic odříznutých od světa stále nedostává zraněným potřebného ošetření a pomoc je tam dodávána prostřednictvím vrtulníků jen po malých dávkách. 

Dětský fond OSN UNICEF varoval, že řada dětí může čelí nebezpečí smrti kvůli chladu, nedostatku jídla a nemocem.

Zoufalá situace

"Bojujeme s časem. Potřebujeme více vrtulníků, vody, potravin, léků, stanů a peněz," upozornil koordinátor humanitární pomoci OSN Jan Egeland. "Situace je beznadějná," dodal. Podle OSN je potřeba získat 272 miliónů dolarů,. ale zatím je k dispozici 50 miliónů. Situaci může zlepšit Saúdská Arábie, která v sobotu oznámila, že poskytne Pákistánu pomoc v hodnotě 133 miliónů dolarů na obnovu základní infrastruktury,škol, domů, silnici a nemocnic. Již zřídila letecký most, který do postižených oblastí dodává humanitární pomoc.

Trosky začala odklízet těžká technika, protože v pátek se oficiálně ukončila pátrání po přeživších, přestože se ještě v noci podařilo vyprostit z trosek živou holčičku. [celá zpráva]

Z míst postižených zemětřesením lidé houfně prchají. Na jih jich zamířili desetitisíce. Na korbách kamionů stěhují kufry a deky, někdy i nábytek nebo televize, které se jim podařilo vyprostit ze sutin domů. Na autobusovém nádraží v Muzaffarábádu, který byl ze 70 procent zničen, se přetahují o místa.

V sousední Indii si zemětřesení o síle 7.5 stupňů Richterovy škály vyžádalo 1300 obětí na životech, přičemž 50 000 jich ztratilo střechu nad hlavou.