Čínský ministr zahraničí Li Čao-sing si nejprve pozval k separátnímu rozhovoru severokorejské vyjednávače, potom americké. Nakonec se všechny tři delegace sešly krátce a neformálně dohromady, uvedlo americké velvyslanectví v Pekingu. Zatím není jasné, zda tím trojstranná jednání skončila nebo zda budou pokračovat, uvedla agentura Reuters.

Původně byly trojstranné rozhovory o severokorejské jaderné krizi plánovány na tři dny, což se dnešní schůzkou v podstatě splnilo; k žádným hmatatelným výsledkům však se zřejmě nedošlo, vzhledem ke složitosti situace se to však ani nepředpokládalo. Účastníci rozhovorů se mají nyní vrátit do svých zemí a zhodnotit vyslechnutá stanoviska a návrhy, načež by mělo být určeno místo dalšího setkání.

Korea přiznala vlastnictví jaderných zbraní

Washington ve čtvrtek oznámil, že KLDR na jednání přiznala vlastnictví jaderných zbraní, z nichž byla Američany již dlouho podezírána. Podle internetové stránky listu The Washington Post se to stalo tak, že hlavní severokorejský vyjednávač Li Gun si vzal stranou šéfa americké delegace Jamese Kellyho, a řekl mu: "Máme jaderné zbraně. Nemůžeme je demontovat. Je na vás, zda s nimi uděláme fyzickou demonstraci nebo je postoupíme," řekl prý Severokorejec podle listu. celá zpráva

Prezident Bush to v noci na dnešek označil za "obnovení staré vyděračské hry" Pchjongjangu. Severokorejci naopak při čtvrtečních rozhovorech v Pekingu znovu obvinili Spojené státy, že vedou Korejský poloostrov do ozbrojeného konfliktu.

Vzájemné kontakty budou pokračovat

Jde o první rozhovory na této úrovni od loňského října, kdy vzplály jaderné třenice mezi KLDR a USA poté, co Severní Korea připustila, že má tajný jaderný program. To je v rozporu s dohodou z roku 1994, v níž se Severokorejci zavázali, že ukončí jaderný program výměnou za ropu z USA. Severní Korea původně požadovala dvojstranné rozhovory s USA, Čína je nakonec zprostředkovala.

Podle dnešního vyjádření Číny, která zasedla k jednání společně s představiteli USA a KLDR, se účastníci schůzky dohodli na udržování vzájemných kontaktů s ohledem na možnost dalších rozhovorů. "Všechny strany se shodly, že budou udržovat diplomatické kontakty se zřetelem k pokračování rozhovorů," sdělilo čínské ministerstvo zahraničí. Neuvedlo však žádné konkrétní plány na budoucí jednání.