Do té doby platí pro zaměstnávání Ukrajinců u nás obecné podmínky jako pro ostatní občany.

Ukrajina je podle Svobody připravena uhradit svůj dluh vůči ČR, který vznikl ještě v dobách Sovětského svazu. Kyjev měl platit za servis související s výstavbou a provozem plynovodu zemním plynem, ale tyto dodávky se neuskutečnily.

Ministři jednali také o možnosti zrušení vzájemné vízové povinnosti pro držitele diplomatických a služebních pasů a dotkli se i možnosti obecného zrušení vízové povinnosti. Svoboda zdůraznil, že tuto otázku však lze řešit až po vstupu Česka do EU. "Bude třeba harmonizovat přitom náš postup s postupem Unie," řekl.

Hrozí nám Černobyl?

Zlenko nepotvrdil tvrzení ruského ministra energetiky Rumjanceva o tom, že akutně hrozí rozpad tzv. sarkofágu zbudovaného nad havarovaným reaktorem Černobylské jaderné elektrárny. Na dotaz Práva řekl, že sarkofág je pod kontrolou ukrajinských vědců a nepředstavuje akutní hrozbu.

Je však třeba urychleně shromáždit prostředky pro stavbu nového sarkofágu. Konaly se již tři dárcovské konference, ale všechny prostředky nejsou ještě k dispozici, řekl Zlenko. Zdůraznil, že Ukrajina nemůže sama nést odpovědnost za černobylskou katastrofu a její následky. "Spoléháme se na podporu a pomoc mezinárodního společenství," řekl ministr.

Odpoledne přijal ministra Zlenka prezident Václav Klaus, jemuž host předal pozvání prezidenta Leonida Kučmy k návštěvě Ukrajiny.