Pákistánský prezident Parvíz Mušaraf v neděli řekl stanici CNN, že nejnaléhavěji vláda potřebuje nákladní vrtulníky a léky. Na dotaz, že například Británie, která je ochotna pomoci, o specifické potřebě vrtulníků neví, odpověděl, že vláda specifikovala požadavky až nyní.

Přiznal, že se záchranáři zatím nedostali k 30 až 40 procentům postiženého území. "Od zemětřesení uplynulo zatím jen 24 hodin, to není dost na to, abychom se dostali až k nedostupným horským vesnicím," prohlásil Mušaraf. CNN připomněla, že lidé mají šanci pod sutí zborcených staveb přežít v průměru jen 72 hodin.

Mušaraf řekl, že se Islámábád obrátil se žádostí o pomoc i do sousedního Afghánistánu, kde mají vojenskou techniku k dispozici koaliční jednotky a mírové síly NATO. Mluvčí koalice James Yonts v neděli řekl, že Washington zatím rozkaz poskytnout vybavení k záchranným pracím do Pákistánu nevydal. Mluvčí mírového sboru NATO (ISAF) Andrew Elmes řekl, že ISAF nemohou operovat mimo Afghánistán.

V neděli odlétá do pákistánského Islámábádu letadlo s ruskými záchranáři. Na místo má dorazit také osmičlenný tým OSN, který rozhodne o tom, jak bude organizována mezinárodní pomoc. Dětský fond UNICEF odhaduje, že polovina obyvatel postižené oblasti jsou děti. Podle dalších odhadů žila čtvrtina postiženého obyvatelstva už před zemětřesením na hranici bídy.

Česko chce pomoci 25 milióny korun

Postiženým zemím chce pomoci i Česko. Mohlo by poskytnout pomoc za milión amerických dolarů, tedy za 25 miliónů korun. Ve středu o tom bude jednat vláda. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedl premiér Jiří Paroubek. Mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář již předtím oznámil, že ministerstvo zahraničí uvolnilo pět miliónů korun.

Paroubek řekl, že zvažovaná pomoc 25 miliónů korun je obdobná jako pomoc Česka USA po ničivém hurikánu Katrina. Na tom, že vláda bude ve středu o pomoci jednat, se v neděli premiér dohodl s ministrem zahraničí Cyrilem Svobodou.

České záchranné týmy se psy jsou připraveny k okamžitému odjezdu. Česko ale potřebuje mít podle premiéra logistické zabezpečení, konkrétně vrtulníky, aby mohlo pomáhat. Paroubek uvedl, že Česko by v této věci mohlo spolupracovat s některou z velkých zemí. Konkrétní nebyl.

Mluvčí ministerstva zahraničí Kolář uvedl, že například Pákistán, který patří mezi postižené země, zatím o záchranné týmy neprojevil zájem. Proto je česká strana nabídla Evropské unii a zemím, které Pákistán o pomoc požádal.

Desetitisíce obětí

Obětí ničivého zemětřesení na pomezí Pákistánu a Indie bude možná jen v Pákistánu až 30 000. Agentuře AFP to v neděli sdělil úředník místní správy pákistánského Kašmíru Tárik Farúk. Ministerstvo vnitra už potvrdilo 19 136 mrtvých a 42 397 zraněných.

"Mnoho vesnic je naprosto zdecimováno. Muzaffarábád je hodně poničen. Předběžně počet obětí odhadujeme na 30 000," řekl Farúk. Jmenoval čtyři vesnice, v nichž nepřežil jediný obyvatel. Všechny jsou v okrese Bagh, který je nejpostiženější a má 150 000 obyvatel. Muzaffarábád leží severně do Islámábádu a je střediskem pákistánské části Kašmíru. Z jeho 125 000 občanů podle Farúka nepřežily 3000.

Zemětřesení o síle 7,6 stupně Richterovy škály postihlo v sobotu ráno také severozápadní Indii a východní Afghánistán. Indie hlásí 580 mrtvých. Po zemětřesení lidé v celé oblasti pocítili 45 následných otřesů, z nichž nejsilnějším seizmologické stanice naměřily 6,3 stupně.

Odborníci hovoří o nejtěžším zemětřesení v Pákistánu za posledních sto let, armáda pak o největší záchranné operaci od založení nezávislého Pákistánu v roce 1947.