"Jsou odděleni od ostatních, kteří by na ně mohli neblaze působit. Je jim věnována zvýšená zdravotní péče, zúčastňují se také základní výuky, například kurzů čtení a psaní," sdělil k podmínkám jejich zadržování nadporučík Barry Johnson. Všechny děti se podle něj dostaly na Kubu počátkem letošního roku z Afghánistánu. Skutečný věk deportovaných se prý prokázal až na základě lékařských prohlídek ve vojenském táboře. Armáda ihned poté zbudovala ve středisku "oddělení pro mladistvé".

Je to porušení Charty práv dítěte, tvrdí OSN

Na rozdíl od ostatních vězňů spolu mohou chlapci vzájemně volně mluvit. "Bereme na ně ohledy. Konzultace s právníky jim ale neumožníme," nastínil další budoucnost zadržených Johnson, jenž tvrdí, že Spojené státy tak postupují v souladu s "jejich nebezpečností". OSN už včera Spojené státy upozornila, že zadržováním nezletilých porušují Chartu práv dítěte, kterou v minulosti podepsaly. 

Američané v současnosti vězní na základně kolem 660 vězňů, kteří jsou občany 42 států. Od zřízení tábora koncem roku 2001 se tu pokusilo o sebevraždu 17 lidí, někteří dokonce opakovaně. Nechybí rovněž pravidelné hladovky. Datum soudního přelíčení, ani případné složení tribunálu zůstává ve hvězdách. Podle OSN může být nezletilých osob na Guantánamo více. Například Kanaďané už měsíce hledají svého občana Omara al-Khadra, jenž byl Američany zajat v červenci  loňského roku při bojích ve východním Afghánistánu. Tehdy mu bylo 15 let.