Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová přislíbila, že se "pokusí udělat maximum" při řešení otázky víz pro české občany. Podle ní už "jistý proces nastal". Novináře o tom informoval Václav KlausKlaus, který je v USA na pracovní návštěvě.

Prezident uvítal, že Riceová tento problém dobře zná, i když připustil, že zrušit víza se v dohledné době nepodaří. Riceová se ovšem podle něho zmínila o možnosti jistého zjednodušení například při vydávání víz studentům. Klaus, jak řekl, upozornil ministryni také na vysoké vízové poplatky. Zatímco američtí občané při návštěvě zemí EU vízum nepotřebují, občané zemí EU s výjimkou Slovinska o ně musí žádat.

Klaus: Vztahy s USA se stabilizovaly

S Riceovou se podobně jako s viceprezidentem Richardem Cheneym shodl, že v česko-amerických vztazích nejsou žádné problémy. "Dokonce bych řekl, že se mírně stabilizovaly po jistých debatách, které vznikly na počátku války v Iráku," podotkl.

Klaus a Cheney se věnovali mezinárodním otázkám, zejména situaci v Německu po parlamentních volbách, na Blízkém východě ve vazbě ke Klausově nedávné návštěvě Izraele a vývoji v Afghánistánu. Předmětem byla i nadcházející návštěva iráckého prezidenta v Praze a české záměry týkající se mise v Afghánistánu v roce 2006. Podle dřívějšího vyjádření českého ministra obrany Karla Kühnla by se počet Čechů v Afghánistánu měl v příštím roce zvýšit z dosavadních pěti desítek na 80.

Klaus označil schůzku s Cheneym za mimořádně intenzivní a přátelskou. "Známe se mnoho let, v řadě momentů to bylo osobní setkání se vzpomínkami, což bylo důvodem prodloužení o čtvrt hodiny," řekl Klaus.

Od roku 2003, kdy Klaus nastoupil na Hrad, byl v USA několikrát, nikdy ale na oficiální pozvání americké strany. V USA byl Klaus letos už počátkem března, kdy představoval svoji knihu o vývoji České republiky od pádu komunismu v roce 1989; tehdy se krátce setkal i s prezidentem Georgem Bushem.