Podle Kravčuka mu Berezovskij během telefonického rozhovoru mj. sdělil, že jeho firmy převedly na účty společností financujících Juščenkovu předvolební kampaň 15 miliónů dolarů (přes 360 miliónů korun).

"To nebylo vše, část peněz nebyla poukázána bankovním převodem, ale putovala na Ukrajinu v hotovosti," řekl na tiskové konferenci Kravčuk, podle nějž také Berezovskij vedl s Juščenkem několik dlouhých telefonických rozhovorů.

Berezovskij údajně Kravčukovi také řekl, že lidé z prezidentova blízkého okolí kvůli financování kampaně navštívili Londýn. Mělo jít o úřadujícího ministra pro mimořádné situace Davida Žvaniju, odvolaného poradce prezidenta kvůli podezření z korupce Olexandra Treťakova a úřadujícího vicepremiéra Romana Bezsmertného. 

Kravčuk podle listu Ukrainska pravda požádal všechny jmenované o vyjádření s tím, že pokud se tyto informace potvrdí, ukrajinský parlament zahájí proces odvolání prezidenta.

Stojí v pozadí ruské tajné služby?

Není přitom žádným tajemstvím, že Boris Berezovskij je blízký přítel Juščenkem odvolané ukrajinské premiérky Julie Tymošenkové. Bývalý ruský magnát se již nechal slyšet, že rozpuštění její vlády je "osobním selháním" prezidenta Juščenka.

Juščenko 8. září odvolal vládu vedenou premiérkou Julijí Tymošenkovou. Dva její vysocí představitelé čelí obvinění z korupce. Již dříve rezignovali na své funkce. Úřadujícím premiérem Juščenko jmenoval Jurije Jechanurova.

Berezovskij odmítl Kravčukova slova komentovat, dokud se nevyjádří Juščenko. Pro BBC řekl, že byl předvolebním zastáncem Juščenka a že má obavy, aby nyní nebyl zneužit jako jablko sváru mezi prezidentem a expremiérkou Tymošenkovou. Potvrdil nicméně, že převedl 15 miliónů dolarů, odmítl ale říci, komu.

"Juščenkovu kampaň jsem nefinancoval a nic takového jsem Kravčukovi neříkal! Tuto informaci vypustily ruské tajné služby," reagoval Berezovskij.

Kravčukova slova popřelo i prezidentovo okolí. Treťakov řekl, že "nebyl v Anglii a nejednal s Berezovským". Podobně se vyjádřil i Žvanija. Šéf prezidentské kanceláře Oleh Rybačuk prohlásil, že Juščenko Berezovského "nezná ani neznal".