USA se obávají, že jejich úkolem je šířit vliv Teheránu na jihoiráckou šíitskou populaci. List The New York Times napsal, že do Iráku pronikají agenti z brigády Badr, která je ozbrojenou složkou irácké exilové šíitské opoziční organizace Nejvyšší shromáždění islámské revoluce v Iráku (SCIRI). Výcvik jim ale podle amerického ministra obrany Donalda Rumsfelda poskytly íránské revoluční islámské gardy.

Iráčtí šíité se odmítají podřídit diktátu USA. Mluvčí shromáždění v Londýně prohlásil, že jeho organizace nepošle zástupce na sobotní schůzku irácké opozice svolanou do Bagdádu pod záštitou Spojených států. "Hovoří-li USA o demokracii, měly by nechat Iráčany, aby se sami zorganizovali," řekl mluvčí.

Protiamerické protesty

V Karbalá dnes zněly nejen výzvy ke stažení amerických jednotek z Iráku, ale také k odchodu Ahmada Šalabího. Tento donedávna exilový vůdce opozičního Iráckého národního kongresu, je nyní v Bagdádu a těší se podpoře některých kruhů v USA.

"Ani Ameriku, ani Saddáma, chceme islám," volali lidé shromáždění na prostranství před mauzoleem imáma Husajna. Organizátoři od úterního večera projížděli městem a zvali lidi k účasti na protestu proti "americké okupaci". Úterní akce se zúčastnilo asi 3000 lidí, dnes byla podle agentury AFP účast menší.

S připomínkou hrdinné smrti imáma Husajna v roce 680 v bitvě právě u Karbaly souvisí dva incidenty spojené se šíitskými představiteli. Na cestě na pouť byl v pondělí na území spadajícím pod správu iráckých Kurdů unesen íránský ajatolláh Mohammad Takí Mudarasí. V úterý ho američtí a britští vojáci našli. Únosci zůstávají neznámí, ale irácký šíitský představitel Abid Basrí únos označil za "katastrofu".

V americkém zajetí

V neděli byl rovněž na cestě do Karbaly zatčen v Iráku představitel iráckých šíitů šajch Muhammad Fartusí. V úterý byl s dalšími pěti osobami propuštěn a v televizi Abú Zabí prohlásil, že americká vazba byla mnohem horší než výslechy za vlády Saddáma Husajna. Američané "nás bili, celou noc nám nechali ruce svázané za zády. Bylo to odpudivé, ale nikdo proti nim zatím neobrátil zbraň. Ale jen Bůh ví, co příště vzejde z rozhořčení lidí," řekl Fartusí. Dodal, že se mu před propuštěním přišel jeden z amerických důstojníků omluvit.

Američané oficiálně zatčení nepotvrdili. Podle svědků měl Fartusí a doprovod u sebe zbraně, údajně k sebeobraně.

Při modlitbě v šíitské čtvrti Bagdádu Fartusí 18. dubna hovořil o čtyřech bodech závazných pro šíity. Je mezi nimi zákaz tance a hudby, zákaz napodobovat chování obyvatel Západu, pro žehy povinnost zahalovat se závojem a povinnost dodržovat kmenové zákony.