Z Číny se veřejnost teprve nyní dozvídá, že epidemie se tam neomezila jen na jižní provinci Kuang-tung, kde se loni v listopadu nemoc poprvé objevila, ale zachvátila už šestnáct z 31 provincií včetně severu země. Právě to dělá největší starost expertům Světové zdravotnické organizace (WHO).

"Počty obětí ze severních provincií nejsou vysoké, ale varující je jejich existence jako taková," říká expert WHO Jeff Mc Farland s tím, že jde o nejchudší části země, kde chybějí lékařská péče a léky a nemoc se tam může prakticky bez překážek šířit. Není podle něj ani vyloučeno, že v Číně je mnohem víc nemocných než přiznaných téměř 2200 a necelá stovka úmrtí. Mc Farland nicméně doufá, že skandál se zamlčováním údajů o rozsahu SARS, který se provalil o Velikonocích, zahýbal systémem natolik, že nyní budou informace přesnější.

Trvalé, skryté nebezpečí?

Nemoc, kterou podle vědců způsobuje dosud neznámý coronavirus podobný nositeli chřipky, by se mohla ve světě stát trvalou hrozbou. Naznačil to v rozhovoru ve včerejším vydání deníku Le Monde virolog Pasteurova Institutu Jean-Claude Manuguerra, který se na identifikaci viru podílel.

Podle něj se zatím "nedají předpovědět příští vlny epidemie, všechno záleží na schopnosti uzdravených pacientů vyvinout v těle ochranné látky proti opakovanému nakažení".

"Zatím jsme svědky vzestupné fáze epidemie, obtížně zvládnutelné," soudí lékař, který se obává dalších mutací viru a zvýšení nakažlivosti SARS. Znepokojuje ho, že v Kanadě, kde nemoc nemá příznivé podmínky k šíření, se ji zatím nepodařilo zvládnout.

Oran odmítl čínskou loď

Dosud se přísná preventivní opatření zaváděla zejména na letištích, protože mnoho pacientů se nakazilo v letadlech, kde cestovali s nositeli viru. Včera odmítl alžírský přístav Oran i loď ze Šanghaje, která vezla zboží a čínské pracovníky. Alžírští lékaři lodi nyní zakázali přístup do země, protože nemají spolehlivý prostředek na zjištění nositele viru.

Test k rychlému zjištění přítomnosti coronaviru v těle pacienta, který byl vyzkoušen v Hamburku, zakoupil Státní zdravotní ústav (SZÚ) a bude jej mít už v těchto dnech k dispozici. Virus se jím zjistí ze vzorku vykašlané tekutiny už po dvou hodinách.