Stoiber ocenil nedávnou omluvu české vlády německým antifašistům žijícím v bývalém Československu. "To je ta správná cesta, jak vstoupit do vzájemného dialogu, a to je to, co chceme," zhodnotil Stoiber při setkání se zahraničními novináři v Berlíně gesto českého kabinetu.

Česká vláda se nedávno omluvila německým antifašistům za příkoří, která jim připravilo poválečné Československo. [celá zpráva]

Německá politická scéna i zástupci vyhnanců toto gesto uvítali. Pokud jde o majetkové nároky vyhnanců, o ty už podle Stoibera nejde.

"Německo nevznáší žádné nároky," řekl šéf CSU, podle něhož už tyto nároky neformulují ani vyhnanci. "Nejde o majetkové nároky, ale v první řadě jde o uznání jejich osudů a o podporu jejich kulturní identity jako skupiny obyvatelstva," podotkl. 

Němcům jsou volby téměř lhostejné

Krátce před volbami je 52 procent Němců znechuceno všemi parlamentními stranami a zdá se, že je moc nezajímá, kdo vyhraje. "Je to celkem jedno, protože se stejně nic nezmění," odpověděla téměř třetina respondentů průzkumu, který se konal mezi 16. a 24. srpnem.

Ve východním Německu je situace ještě o něco horší, zcela lhostených je 38 procent voličů. Podle aktuálních odhadů by Schröderova SPD dostala jen asi 28-30 procent hlasů, pro CDU/CSU by hlasovalo 43,5 procent lidí.

Část české veřejnosti měla obavy ze Stoiberova vítězství kvůli teoretické možnosti vracení majetku sudetských Němců, ale tato hrozba je zřejmě jednou pro vždy zažehnána.