Na "černé listině" figurují severokorejská Air Koryo, liberijská International Air Service, mosambická LAM (Linhas Aéreas de Moçambique), thajská Phuket Airlines a také americká Air Saint Thomas.

Pro první z nich platí zákaz vstupu do francouzského vzdušného prostoru už od roku 2001, pro Phuket Airlines od letošního června, pro ostatní od loňska.

Seznam povolených

Francie zveřejnila i seznam tzv. povolených společností. Nechybějí ani tři české - ČSA, Fischer Air a Travel Service - a tři slovenské - Air Slovakia, Sky Europe a Slovak Airlines. Zveřejněn byl rovněž seznam zahraničních společností, které si francouzští dopravci mohou pronajímat. Na něm jsou opět i zmíněné tři české a ze slovenských Sky Europe.

Seznamy jsou přístupné na internetové adrese francouzského generálního ředitelství civilního letectví a mohou veřejnosti sloužit vodítko při volbě letecké společnosti. Pokynem k urychlení procesu se stala nehoda ze 16. srpna, kdy ve Venezuele zemřelo 152 Francouzů.

Přípravy EU

Francie je po Velké Británii a Švýcarsku třetí evropská země, která seznam zakázaných leteckých společností zveřejnila. Záhy by měla následovat i Belgie.

Evropská unie nyní připravuje zveřejnění seznamu společností zakázaných v jednotlivých členských státech. [celá zpráva]

Úvahy se objevily již počátkem letošního roku. Vše by mohlo být hotovo do prosince. Vyskytly se také návrhy, že by se měl spíše než seznam zakázaných společností sestavit seznam těch doporučených. Tuto myšlenku razí Itálie.