Stopy po iráckých zbraních hromadného ničení se podařilo objevit příslušníkům mobilního pátracího týmu (MET Alpha), který byl vytvořen výhradně k hledání zakázaných iráckých zbraních hromadného ničení. Informace o existenci programů poskytl Američanům irácký vědec, který na těchto projektech pracoval deset let.

Experti na základě jeho pokynů zajistili složky na výrobu jedovatého prostředku, konstatuje zvláštní zpravodajka listu v Iráku Judith Millerová.

Irácký vědec rovněž podle Millerové americkým vyšetřovatelům sdělil, že v uplynulých deseti letech byly z Iráku do Sýrie tajně přepraveny nekonvenční zbraně a technologie. Stejně tak prohlásil, že Bagdád v poslední době spolupracoval s islámskou teroristickou organizací Al-Káida.

Výzkumník Američanům dále poskytl dokumenty, vzorky a další důkazy, které dokládají, že režim prezidenta Saddáma Husajna pracoval na programech zakázaných zbraní. Sdělil, že byl při tom, když iráčtí vojáci ukrývali látky vhodné k výrobě chemických zbraní a další "citlivý materiál" pro případné budoucí použití.

Americká oficiální místa, včetně centrálního velení amerických sil v Kuvajtu, zatím článek z NYT nekomentovala.

Británie žádá nezávislé ověření

Británie zastává názor, že při hledání zakázaných zbraní hromadného ničení v Iráku je nezbytné zajistit "nějakou formu nezávislého ověření", prohlásil dnes státní tajemník britského ministerstva zahraničí Mike O'Brien.

Dodal, že Londýn nyní vede v této věci diskusi s Washingtonem a že při naplňování tohoto úkolu by mohli jednu z možností znamenat i zbrojní inspektoři OSN.

"V tomto okamžiku jsme připraveni jednat v rámci postupů NATO a předáme vzorky toho, co najdeme, laboratořím, které budou s to provést analýzu podle nezávislých ověřovacích technik," uvedl dále pro britskou rozhlasovou stanici BBC O´Brian.

V pátek přitom americké ministerstvo oznámilo, že vysílá do Iráku tisíc expertů, aby se zapojili do pátrání po iráckých zakázaných zbraních.

O den dříve se vyslovil na podporu obnovení zbrojních inspekcí OSN v Iráku šéf inspekčních týmů Hans Blix, podle něhož by návrat inspekcí OSN do Bagdádu umožnil získat "důvěryhodné informace o neexistenci či zrušení (iráckých) programů zbraní hromadného ničení".

Bílý dům ale na Blixův návrh reagoval výrokem, že rychlému návratu inspektorů OSN do Iráku není příliš nakloněn.