"Všichni cestující byli z Martiniku," uvedla mluvčí francouzského úřadu pro civilní letectví (DGAC).

Kolumbijský pilot letu HK-4374 Omar Ospina oznámil, že ztrácí kvůli poruše velmi rychle výšku. Stroj klesal v průměru 2100 metrů za minutu, konstatoval venezuelský ministr vnitra Jesse Chacón.

"Pilot požádal kvůli poruše motoru o souhlas k vniknutí do venezuelského vzdušného prostoru a o přistání na letišti v Maracaibo," pokračoval s tím, že spojení se záhy přerušilo. 

"Je dost nepravděpodobné, že by to mohl někdo přežít. Nebudeme si tím ale jistí, dokud neprohledáme místo neštěstí," doplnil s tím, že do lokality letí záchranné vrtulníky.

Televize CNN uvádí, že v oblasti panovalo velmi špatné počasí. Pilot údajně nahlásil nejdříve selhání prvního motoru. O chvíli později potvrdil, že selhává i druhý.

Pád u kolumbijských hranic

Úřady konstatovaly, že s letadlem směřujícím z panamského města Tocome na francouzský ostrov Martinik ztratily kontakt krátce před třetí hodinou ranní tamního času (9:00 SELČ).

Zhruba o deset minut později se spojení mezi kabinou a dispečery s konečnou platností přerušilo. Poslední rozhovor mezi oběma stranami proběhl v západním státě Zulia poblíž kolumbijských hranic. Řídící věž ve městě Maiquetía byla kontaktována ve 3:07 ráno tamního času.

Podle některých zpráv letadlo po dopadu na zem explodovalo. "Tamní obyvatelé uvedli, že slyšeli výbuch," konstatoval prezident venezuelského Národního leteckého institutu Francisco Paz.

Záchranáři hledají letadlo

Stroj se zřítil v hornaté oblasti Sierra de Perija na západě Venezuely, a to mezi dvěma farmami Cucharita a La Negra, asi 836 kilometrů od Caracasu.

Kolumbijská West Caribbean Airways uvádí, že na palubě bylo 152 cestujících a osm členů posádky. Národnost většiny z nich není známa. Převažují ale turisté z Latisnké Ameriky, konstatovalo kolumbijské rádio RCN. To zároveň upřesnilo, že posádku tvořili Kolumbijci.

Společnost začala přepravovat cestující v roce 1998. V březnu letošního roku zaznamenala první velkou tragédii. Dvoumotorové letadlo spadlo při přistávání na kolumbijském ostrově Old Providence. Na místě zahynulo osm lidí, dalších šest bylo zraněno.