Namátkovými kontrolami projdou vybraní cestující na všech trasách newyorského metra. Policisté budou prohlížet zejména jejich zavazadla.

Starosta města Michael R. Bloomberg a jeden z šéfů policie Raymond W. Kelly uvedli, že jde o nezbytný krok pro zvýšení bezpečnosti všech obyvatel. Vyzvali zároveň spoluobčany ke klidu a k respektování nového opatření. "Žijeme ve světě, v němž jsou podobné druhy bezpečnostních kontrol nezbytné," konstatoval Bloomberg.

Trička s nápisy

Zatím není jasné, kolik se celkem do akce zapojí policistů, ani jak budou prohlídky rozsáhlé. Měly by probíhat zejména u vchodů do jednotlivých stanic, výjimečně i na nástupištích.

Odpůrci opatření podotýkají, že kontroly tašek s osobními věcmi odporují základním lidským právům. Odvolávají se přitom na rozsudky Nejvyššího soudu USA, který v několika kauzách vše odmítl jako protiústavní čin.

Šikovní obchodníci již připravili do prodeje trička s nápisem: Nesouhlasím s prohlídkou. Cena za kus se pohybuje kolem 17 USD (asi 425 Kč). Oděvy jsou k mání v bílé barvě nebo černo-bílé kombinaci; s rukávem i bez.

Bez rasistických výstřelků

Policie slibuje, že namátkovou kontrolou projdou všichni, bez rozdílu na barvu pleti nebo oděv. Pomyslnou záruku nerasistických kontrol dali spoluobčanům i Bloomberg a Kelly.

"Je to proti našim zásadám. Vše bude probíhat v rámci platných zákonů," konstatoval policejní šéf.  Přislíbil rovněž, že každý, kdo nebude chtít prohlídkou projít, se může jednoduše "otočit a odejít".

Newyorské metro má 468 stanic, jimiž denně v průměru projde 4,5 miliónu osob.