V postižených oblastech jsou už nasazeny všechny operativní útvary rumunské armády. Konstatovala to rumunská vláda, která se bilancí několikadenních povodní a záchrannými akcemi zabývala na mimořádné schůzi v Bukurešti. Jednání kabinetu se zúčastnil také prezident Traian Basescu.

Vláda na zasedání pověřila ministra zahraničních věcí, aby zjistil možnosti využití záchranářských systémů NATO a mezinárodních záchranářských organizací při pomoci Rumunsku. Vláda rozhodla, že na pomoc postiženým a na likvidaci následků záplav uvolní ze státních rezervních zdrojů sumu ve výši 360 milionů dolarů (asi devět miliard korun).

Armáda v plném nasazení

Dosud bylo ze svých bydlišť evakuováno přes 12 000 osob. Dalších 1192 lidí voda odřízla od světa. Souvisí to s těžkým narušením infrastruktury záplavami. Voda poškodila desítky silnic různých kategorií a poškodila či zničila 425 mostů. Nejvíce jsou postiženy župy Bacau ve východním Rumunsku, Argeš na jihu země a Vrancea na pomezí Jižních a Východních Karpat. V zemi je 229 obcí bez elektřiny, plynu a pitné vody.

Domy v obci Vadu Rosca v župě Vrancea jsou zcela zatopeny - řeka Siret se tu vylila ze břehů a voda na některých místech dosahuje až do výše čtyř metrů. Jihorumunské župě Vilcea hrozí, že bude kvůli záplavám a sesuvům půdy zcela izolována. Z města Bacau na východě země voda sice ustoupila, avšak silniční i železniční spojení s Bukureští je stále přerušeno, takže do rumunské metropole lze pouze létat.

Ministr obrany Teodor Atanasiu informoval, že všechny operativní útvary ozbrojených sil jsou nasazeny v zaplavených oblastech na východě země. Armáda mimo jiné zajišťuje letecké mosty mezi Bukureští a městy Bacau, Jasy a Suceava, přes něž se bude distribuovat humanitární pomoc postiženým oblastem.