V Leedsu britští pyrotechnici za přítomnosti protiteroristického komanda rovněž odpálili nálož naleznou v jednom z domů, který v úterý prohledávali. Pět set sousedů bylo evakuováno z obytných domů, mešity i blízkého zdravotního střediska. Nálož byla nalezna byla ve čtvrti Burley u univerzity, kde žije etnicky smíšené obyvatelstvo.

Nalezena byla v jednom z šesti domů, která policie úterý dopoledne v Západním Yorkshiru prohledala. Při akci byla uzavřena dvě předměstí Leedsu a jedna ulice v blízkém Dewsbury.

Velitel londýnské police Ian Blair potvrdil, že razie souvisela s vyšetřováním atentátů: "Tyto aktivity jsou přímo spojeny se čtvrtečním násilím." Podniknuty byly podle protiteroristického zákona.

Britská policie po raziích dospěla podle médií k závěru, že výbušnina použitá při čtvrtečních atentátech byla vojenská. Má se také za to, že všechny čtyři nálože vyrobil jediný člověk. Na všech místech explozí se totiž našly podobné díly.

V autobusu zabíjel sebevrah

Podle britských médií se podařilo také prokázat, že za explozí autobusu na lince číslo 30 stál sebevrah. Při výbuchu zahynul i s ostatními 13 cestujícími.

Britská policie v podvečer naznačila, že zná identitu všech čtyř pachatelů. Šéf vyšetřování na tiskové konferenci řekl, že dnešní celodenní prohlídka několika domů v Leedsu byla mimo jiné na adresách, kde tito lidé žijí.

Policie odmítla na podvečerní tiskové konferenci odpovědět na jakékoli otázky. Naznačila, že je možné, že pachatelé při útoku zahynuli. "Naše pátrání směřuje i k tomu, abychom mohli potvrdit, zda přišli o život," řekl novinářům vedoucí vyšetřování. Policie totiž našla osobní dokumenty tří z nich v metru poblíž místa explozí. V autobuse, který vyletěl do povětří, nalezla majetek čtvrtého hledaného muže. Policejní důstojníci se však dnes na tiskové konferenci výmluvně vyhýbali tomu, aby použili slovo sebevrah.

Ze záběrů londýnského kamerového systému policie zjistila, že všichni čtyři možní pachatelé přijeli do Londýna ze západního Yorkshire a sešli se na stanici Kings Cross v centru města krátce před explozemi. Tato stanice byla bodem, odkud se vypravily vlaky s náložemi načasovanými na stejný okamžik, které pak vybuchly.

Pokud se skutečně jednalo o vojenskou výbušninu, je to podle expertů důvod k velkým obavám. Otázkou je, jak ji teroristé získali a zda se mohou dostat i k jinému vojenskému materiálu. Pondělní vydání listu Times ovšem uvádí, že podle policie byly výbušniny možná propašovány z Balkánu.

Nalezeno podezřelé auto

Policie v úterý také učinila významný posun, když se jí zřejmě podařilo objevit automobil, který byl použit minulý týden při přípravě útoků v Londýně. Auto bylo nalezeno na několikapatrovém parkovišti u nádraží ve městě Luton, severně od metropole.

Policie uzavřela nádraží i jeho okolí a podezřelý automobil zkoumá. "Policie si myslí, že auto může mít spojitost s teroristickými útoky v Londýně," uvedl mluvčí Scotland Yardu.

Podle Iana Blaira hrozí velkým centrům, jako je New York nebo Londýn, další útoky, otázkou je podle něj jen kdy a kde. Nebezpečí bude větší, dokud nebudou atentátníci dopadeni.

Identifikovány další oběti

Z dvaapadesáti obětí je již identifikováno pět, k Susan Levyové a Gladys Wundowé  (51), přibyli Philip Stuart Russell (28) z Londýna, Jamie Gordon (30) . Páté jméno uvedeno nebylo.

Policisté pátrající po totožnosti obětí čtvrtečních atentátů v Londýně, žádají pozůstalé o trpělivost, neboť čelí "největšímu zločinu v anglické historii". Velitel metropolitní police Ian Blair, který v pondělí navštívil stanici King´s Cross, kam položil květiny, uvedl, že policisté identifikují oběti tak rychle, jak to jen jde, ale varoval, že proces se nesmí uspěchat."

Pátrání pod vlakem metra, nejvíce důkazů dal autobus

Pátrací práce se soustřeďují do tunelu na lince Piccadilly mezi stanicemi King´s Cross a Russell Square. Policisté se zaměřují na oblast pod vlakem, neboť se předpokládá, že bomba byla umístěna na podlaze vagónu, což mohlo vést k tomu, že některé oběti skončily v kolejišti.

Teprve poté, co budou odstraněna veškerá těla i jejich zbytky a zajištěny důkazy, mohou se odstranit trosky vlaku. Policisté pracují v obtížných podmínkách, v tunelu je 60°C a horký vzduch je plný částic azbestu i plynů.

Policejní důstojník uvedl pro list The Times, že nejvíce stop poskytl autobus: "Jsou v něm dvě těla, která byla detailně prozkoumávána., protože to vypadá, že buď bombu držela nebo na ní seděla. Jedno z nich může patřit atentátníkovi." Podle izraelských zkušeností tělo s oddělenou hlavou je typickým příznakem sebevražedného atentátníka.

Evropa nesmí sloužit teroristům za úkryt

Kancléř Gordon Brown bude žádat, aby ministři financí Evropské unie podnikli kroky k zablokování finančních účtů teroristů. V Bruselu míní rovněž žádat, aby se zaměřili na zdroje lidí, kteří podporují teroristické organizace. Chce, aby Evropská unie nebyla bezpečným místem pro teroristy.

Ve středu se ministr vnitra Charles Clarke setká se svými protějšky z evropských zemí na krizové schůzi kvůli spolupráci v protiteroristických opatřeních.

Clarke míní představit desetibodový program opatření, jehož součástí je návrh zaznamenávat všechny soukromé telefonické hovory, textové zprávy a emaily. "Pro zpravodajské účely jsou důležité záznamy telekomunikací, ať už telefonů nebo emailů, zejména z jakého čísla na jaké se kdy volalo," řekl a dodal." Nemluvím o obsahu telefonátu, ale o tom, že byl uskutečněn." To je ovšem velmi nákladné.