Zadržela je na základě protiteroristických nařízení přijatých v roce 2000. Vyšetřovatelé ale nechtějí říct, zda mají tito lidé něco společného se čtvrtečními útoky.

Další oběti přibývají

Záchranáři z místa výbuchu na Russel Square stále vyprošťují další těla. Právě na tomto místě hrozilo zřícení tunelu, záchranáři se sem proto dlouho nemohli dostat. Mnoho těl už vynesli, další ale stále zůstávají dole. 

Záchranářské práce v podzemí probíhají ve velkém horku, v prachu a za velkého nebezpečí. Informoval i tom Brian Paddick ze Scotland Yardu.

Představitel londýnské dopravní policie ujistil, že v pondělí už bude většina linek metra v provozu. Vyzvali také obyvatele, aby v pondělí šli do práce.

Informace o pachatelích nejsou

Policisté příliš mnoho dalších informací, které by se týkaly samotných útoků a jejich pachatelů, nepřinášejí. Naposledy londýnská policie řekla, že bomby v metru vybuchly ve stejný okamžikžik, což nahrává teorii, že šlo o časové rozbušky, nikoliv o sebevražedné atentátníky. Od té chvíle policisté i vyšetřovatelé mlčí. Vše tak zůstává pouze ve spekulacích.

Ve hře jsou tak stále varianty, že teroristé přišli před nedávnem z Francie, nebo že čtvrteční útoky řídil stejný člověk jako ty loni v březnu v Madridu.

Obecně se má za to, že útoky spáchal skupina lidí, nikoliv jednotlivec. Pachatelé zřejmě v státě nějakou dobu pobývali. Hned po útocích se objevily informace, že podobné výbuchy měly být i v Dánsku a Itálii. Jižní země v návaznosti na varování provedla rozsáhlou razii a zatkla už 142 lidí, které podezírá z islámského extrémismu.

Dvě skupiny

v Londýně ve čtvrtek explodovaly tři nálože v tunelech metra a jedna nálož v městském autobuse. Ta si vyžádala třináct životů. V tunelu metra King´s Cross zemřelo 21 lidí.

Záchranáři už začali s identifikací mrtvých těl. U některých budou schopni zjistit totožnost ho několika minut, jinde to bude trvat i několik týdnů.

K útokům se zatím na internetu přihlásily dvě islámské skupiny, přímo londýnské policii se ale neozval nikdo. Pokud ano, pak o tom zatím neinformovala.

List Observer napsal, že v Londýně se víkendu koná konference zástupců vyšetřujících týmů z různých zemí. Není jasné, co je jejím obsahem, ani kdo jsou její účastníci.

Odposlechy po celé EU

Britský ministr vnitra Charles Clarke chce v týdnu navrhnout svým kolegům z Evropské unie plán na zlepšení společného boje proti terorismu. Do strategie zahrnul i odposlechy na celém území EU. Tvrdí to londýnský nedělník Sunday Express.

V rámci tohoto opatření by se archivovaly všechny telefonické rozhovory i e-mailové zásilky v EU po dobu od šesti do 12 měsíců. To by podle ministra mělo usnadnit práci policie při případném pozdějším vyšetřování.

Clarke rovněž hodlá podle listu na schůzi v Bruselu navrhnout široký přístup bezpečnostních složek EU k různým databázím obsahujícím důvěrné údaje.