Skupinu G8 tvoří USA, Kanada, Německo, Francie, Velká Británie, Japonsko, Itálie a Rusko. "Není to žádná mezinárodní organizace, která by chtěla nahradit OSN nebo jinou organizaci. Můžeme ale další státy pozvat k otevřenému dialogu, a to také činíme," odmítl předseda Evropské komise José Manuel Barroso myšlenku rozšířit skupinu o další státy, například Čínu nebo Indii.

V rozhovoru pro agenturu DPA řekl, že skupina by měla dál fungovat v dosavadním složení a snažit se pragmaticky řešit nejdůležitější problémy současného světa. Zítra se se zástupci G8 sejdou vedoucí představitelé Indie, Číny, Mexika, JAR a Brazílie.

Navzdory nejnovějším rozporům uvnitř EU a odmítavému stanovisku USA k opatřením na ochranu klimatu je skupina G8 podle Barrosa stále akceschopná. "Je vždycky lepší se setkávat, než nesetkávat. Spory patří k politice a neměly by se příliš dramatizovat. Podle mého dosahujeme pokroku," prohlásil Barroso.

Bush se před večeří zranil

Ještě před slavnostní večeří s královnou Alžbětou II. se stihl zranit americký prezident George Bush. Ten odpoledne při projížďce na kole srazil ve skotském Gleneagles místního policistu. Jak oznámil mluvčí Bílého domu Scott McClellan, prezident utrpěl odřeniny na rukou a musel být ošetřen a jeho zranění ovázána.

Nehoda se stala, když se Bush za mírného deště projížděl na kole v areálu místního golfového hřiště. Policista, který byl součástí početné ostrahy dějiště summitu, byl odvezen k ošetření do nemocnice.