Předseda vládní Socialistické strany Albánie a premiér Fatos Nano na mítinku v Tiraně prohlásil,že jeho strana získala 71 procent hlasů odevzdaných v obvodech s přímým mandátem. Vůdce opozice a bývalý prezident Sali Berisha zase před svými stoupenci mluvil o "velkém vítězství" demokratů.

Ústřední volební komise v noci Nanovo i Berishovo prohlášení kritizovala a označila je za nemístná a předčasná. "Obě strany porušily zákon tím, že se za vítěze voleb prohlásily bez podkladů," konstatuje se v prohlášení komise, která nevydala ani neoficiální údaje. Výsledky zveřejní zřejmě večer. Hlasy se stále počítají pod přísnou kontrolou, aby se vyloučilo podezření manipulace s nimi.

Také prezident Alfred Moisiu v nočním televizním projevu, v němž ocenil klidný průběh voleb, se neubránil jejich kritice: "Oba politici porušili dohodnutý etický kodex voleb."

Nano vidí Albánii v EU

Nano ve svém projevu dále uvedl, že Albánie "dosáhla standardů svobodných a regulérních voleb". Vyjádřil přitom naději do budoucnosti: "Albánie otevřela poslední dveře pro přistoupení a  integrace do Evropské unie a NATO."

TV Klan uvedla, že ze stovky volebních obvodů byl v 15 proveden odhad výsledků založený na prohlášení voličů po opuštění volebních místností - v 11 z nich by měli zvítězit demokraté, v jednom socialisté a ve třech jsou výsledky vyrovnané. Agentury poznamenaly, že to bylo poprvé, kdy byl při albánských volbách proveden podobný průzkum očekávaných výsledků hlasování.

V neděli 2,8 miliónu albánských voličů rozhodovalo o 140 poslaneckých mandátech jednokomorového parlamentu. Z toho se 100 poslanců volí přímo, zatímco 40 na stranických listinách. O mandáty se ucházelo 1253 kandidátů 27 stran a koalicí.