Své rozhodnutí zdůvodnil předseda čečenské vlády společný dopisem šéfů místních bezpečnostních složek, kteří varovali vládu před možnými riziky. V dopise se píše, že "složitá bezpečnostní situace na čečenských hranicích nedovoluje zcela vyřešit problémy bezpečnosti". Dopis podle Abramova podepsali "vojáci, milicionáři, federální služba".

Ještě o víkendu ale Abramov i vicepremiér Ramzan Kadyrov, který je zodpovědný za bezpečnostní složky, ujišťovali, že koncert se uskuteční, byť se zvažovalo jeho přemístění z metropole do jiného města. Kadyrov dokonce prohlásil, že na sebe bere zajištění bezpečnosti festivalu. Čečenský premiér ale oznámil, že rozhodnutí o odsunutí festivalu bylo přijato kolektivně. Od pátku stojí na hranicích s Ingušskem osm kamiónů s reproduktory a další technikou potřebnou pro festival.

 Na šestihodinovou akci nazvanou Fénix - zrození života se prodalo 15 000 vstupenek. Účastnit se jí měly známé ruské kapely DDT, Va-Bank, Voskresenie, Mjortvyje delfiny, Nočnyje Snajpery a B-2.