"Jsem moc šťastná, cítím velké zadostiučinění," řekl Máíová (33) po verdiktu. Ten má několik dopadů -jednak ruší březnové zproštění viny pro pětici mužů původně odsouzených k smrti a změnu hrdelního trestu na doživotí pro šestého. Dále pak nařizuje nový proces pro tuto šestici i dalších osm mužů, kteří byli původně rovněž obviněni a poté očištěni.

Všech 14 mužů je ale i nyní za mřížemi. Navzdory březnovému rozsudku soudu v Láhauru nařídil federální premiér Šaukat Azíz i vláda provincie Paňdžáb jejich uvěznění. Jádrem skandálu je hromadné znásilnění, jímž byla Máíová potrestána vesnickou radou za to, že její mladší bratr měl údajně poměr se ženou vyšší kasty. Máíová byla znásilněna a poté musela před očima vesničanů projít napříč svou obcí Mírvála.

"Měla jsem tři možnosti," řekla k tomu americkému listu Christian Science Monitor. "Buď skočit do studny, či se po zbytek života utápět v slzách, anebo se krutému kmenovému systému vzepřít."

Březnový verdikt osvobozující pachatele pro nedostatek důkazů byl proto pro Máíovou šok. Počátkem června jí byl navíc odebrán pas, aby tato negramotná žena nemohla jet o svém případu informovat do USA, kam ji pozvala organizace Amnesty International. Zákaz obhajoval i prezident Parvíz Mušaraf. Znásilnění sice ostře odsoudil, v zahraničí by prý však Máíová vrhala špatné světlo na Pákistán. V pondělí ale Máíová potvrdila, že pas už jí byl vrácen.