Paroubek při hodinovém rozhovoru čínskému prezidentovi nabídl podíl českých firem na výstavbě sportovišť pro letní olympijské hry. Ty se budou v Pekingu konat v roce 2008. Ačkoliv podle Paroubka takový návrh padl už dříve, zatím žádný konkrétní projekt není.

Práce na stavbách v Pekingu pokračují prý tak rychle, že vedení olympijského hnutí organizátory požádalo, aby výstavbu zpomalili. Prázdná sportoviště by přinesla zbytečné náklady na údržbu. Představitelé obou zemí dále mluvili o dalších možnostech hospodářské spolupráce a o vzájemných investicích.

"Shodli jsme se na tom, že možnosti spolupráce nejsou zdaleka vyčerpané, že je na co navazovat, že Češi znají čínský trh," zmínil Paroubek a doplnil, že s prezidentem hovořil rovněž o sportu a kultuře. Český premiér nabídl možnosti uplatnění našich trenérů ve fotbale a v hokeji.

Při schůzce se naopak nemluvilo o nutnosti dodržování lidských práv. Čeští ochránci demokratických principů Čínu za porušování lidských práv, ať už v Tibetu či v řadách opozice, kritizují. Amnesty International a výbor Olympic Watch, který se na stav demokracie zaměřil před letními hrami, Paroubka požádaly, aby na tento problém v Číně upozornil. Během schůzky se nicméně dotkli problematiky Tchaj-wanu. Nedávno byl v Praze otevřít výstavu o Tchaj-wanu tamní ministr kultury Čchen Ťi-nan.

Paroubek se v nadcházejících dnech setká s premiérem Wen Ťia-paem a předsedou stálého výboru Všečínského shromáždění lidových zástupců Wu Pang-kuem. Při této příležitosti by se český premiér mohl k otázce dodržování lidských práv dostat.

Evropská unie v uplynulých měsících řešila spory s Čínou kvůli nárůstu vývozu levného čínského textilu a dále obuvi na evropský trh. Prvně zmiňovaný problém se podařilo vyřešit dohodou o omezení obchodu, v otázce obuvi zatím nikoliv.

Přešlapování na místě rovněž provází otázku embarga na vývoz zbraní do Číny, které EU začala uplatňovat po zásahu čínské armády proti demonstrantům na pekingském náměstí Tchien-an-men v roce 1989. EU se zatím neodhodlala po nátlaku Spojených států sankce zrušit.