Podle náměstka českého ministra zahraničí Petra Koláře oficiální program v Japonsku končí dnes, takže dřívější odjezd ze země není diplomatický problém. V sobotu měl premiér podle původního programu strávit prohlídkou Kjóta.

Paroubek prohlásil, že možnost setkat se s druhým nejmocnějším mužem světa je příležitost, která se neodmítá. "Byla by chyba to nevyužít," řekl novinářům. Dodal, že v určité formě hodlá zmínit i otázku lidských práv.

Paroubkův pobyt v Číně má skončit v úterý; původní program počítal mimo jiné se setkáním s premiérem Wen Ťia-paem a s návštěvou parlamentu.

Paroubek: tradiční dobré vazby

Český premiér v rozhovoru pro čínskou tiskovou agenturu Xinhua zdůraznil, že Čína představuje pro ČR jednoho z nejdůležitějších obchodních partnerů v Asii. Obě země přitom čerpají z dobrých vztahů navázaných již v minulosti. Vazby by se měly v budoucnosti ještě posílit.

Paroubek zdůraznil, že i přes rozdílnost politických systémů lze vést přátelský dialog. Prostor je vedle obchodních kontraktů rovněž pro posilování kulturních vztahů i turistiky. Český premiér uvedl, že by přivítal přímé letecké spojení mezi Pekingem a Prahou.