Polský premiér o zveřejnění požádal poté, co byl opozicí obviněn ze spolupráce s bývalou tajnou službou; obvinění odmítá. Přiznal jen podpis tzv. cestovních pokynů, k němuž došlo v září 1984 před Belkovým odjezdem do Spojených států.

Informátor Belch, což bylo zřejmě krycí označení Belky, prý uvedl, že je ochoten pomoci komunistické rozvědce, ale pouze za hranicemi Polska. Tvrdí to tisková agentura PAP. Odvolává se přitom na poznámku, kterou do Belkovy složky učinil důstojník komunistické rozvědky.

Belch prý také během svého desetiměsíčního pobytu v USA předal rozvědce dvě ekonomické analýzy, vyplývá podle agentury PAP z dokumentů. Podle dalších poznámek se v červnu 1985 s Belchem v Chicagu setkali dva agenti americké tajné služby FBI.

V červenci o tomto rozhovoru Belch prý informoval důstojníky komunistické rozvědky. Podle PAP není v osmašedesátistránkové složce jediné hlášení, které by napsal sám Belka.

V souvislosti se závažnými obviněními se objevily z řad opozice požadavky, aby premiér rezignoval. Ten to ale odmítl. Podpořil jej také prezident Aleksander Kwašniewski. "Podle mého názoru složka dokazuje, že profesor Belka nelhal, když tvrdil, že s SB (pozn. obdoba české Státní bezpečnosti) nespolupracoval a že nebyl tajným agentem," konstatoval Kwašniewski. "Jediný dokument, který podepsal, je jeho cestovní prohlášení před akademickým pobytem v USA," dodal.