Zpráva byla zveřejněna asi dva a půl měsíce poté, co lékaři odpojili Schiavovou od umělé výživy a nechali ji skonat na nedostatek potravy a vody. Žena upadla do hlubokého bezvědomí v roce 1990, a to náhle a bez viditelných příčin. I nynější zpráva konstatovala, že příčiny jsou jsou nadále nejasné, ale vyloučila, že by nemocnou někdo týral nebo že by trpěla poruchou výživy.

Pitva dala zapravdu manželovi Terri Schiavové, který tvrdil, že jeho žena trpí ve vegetativním stavu a neuvědomuje si, co se kolem ní děje. Soudy poté vyhověly jeho žádosti a povolily odpojení umělé výživy. Žena skonala 31. března.

Rozhodnutí soudu vyvolalo bouři nevole odpůrců eutanazie a americký prezident George Bush nechal v Kongresu dokonce narychlo schválit legislativní normu, která měla smrti jednačtyřicetileté ženy zabránit. Odpůrci eutanazie argumentovali právem na život a možností, že Schiavová si plně uvědomuje, co se kolem ní děje.

Lékaře překvapila velikost mozku

Lékaři, kteří prováděli pitvu a posmrtné ohledání těla, neshledali žádné důkazy, že Schiavová trpěla poruchou přijímání potravy, jak se jeden čas lékaři domnívali, nebo ji někdo rdousil či jinak fyzicky týral, uvedl patolog Jon Thogmartin. Podle něho ženu nepostihla srdeční příhoda, ani ji do kómatu neuvrhly nějaké škodlivé látky.

Thogmartin dále uvedl, že pitva prokázala nemožnost podávat Schiavové potravu ústy, protože zažívací trakt nebyl funkční. Dodal, že postižená žena byla slepá, protože část mozku spojená s viděním odumřela. Upozornil také, že její mozek vážil pouze 615 gramů a byl poloviční ve srovnání s tím, co lékaři očekávali. "Poškození bylo nevratné a ani sebelepší léčba by nemohla nahradit masivní úbytek neuronů," řekl Thogmartin.

Lékaři objevili v roce 1990 v její krvi sníženou hladinu draslíku, ale to podle Thogmartina není důkaz, že trpěla poruchou zažívání. Hladinu draslíku se léčbou podařilo tehdy srovnat.

Na možnost zažívací poruchy poukázal v roce 1992 občanský soudní proces. Podle znalců vedla porucha k chemické nerovnováze organismu, který se později zhroutil. Rodiče Schiavové expertize neuvěřili a obvinili jejího manžela Michaela, že ji týral. Ten obvinění odmítl.