Birgul Isiková (40) byla napadená letos 16. května ve městě Elazig. Právě se vracela z Istanbulu, kde promluvila v televizním pořadu o násilí, jež páchají na ženách jejich manželé. Žádala veřejnost o pomoc, která by mohla ukrutnosti ukončit.

Syn si na matku počkal přímo na autobusové zastávce v Elazigu. Těžce ji postřelil. Žena bojovala několik týdnů o život. Zemřela v pondělí v nemocnici. Policii pachatele ihned po činu zatkla. Do vazby byli umístěni i manžel Isikové a její nevlastní syn. Existuje totiž důvodné podezření, že chlapce k činu navedli.

Televizní stanice po tragédii zrušila kontroverzní pořad "Ženský hlas", v němž svědectví zaznělo. Velkou kritiku si vysloužila zejména turecká policie, která nevzala žádost Isikové o pomoc vážně. Ukázalo se totiž, že oběť prosila jak televizi, tak muže zákona o to, aby mohla zůstat načas v Istanbulu. Ubytování pro ni se ale nenašlo. Žena měsíce krutě trýzněná manželem se proto vydala vstříc smrti.

Krevní msta není v Turecku ojedinělá. Pachateli jsou většinou mladí muži, kteří tak jednají jménem rodiny; snaží se "očistit" její dobré jméno.