"Během pěti dní zjistím, kolik špatných lidí chce zničit mou zemi. Jestliže mě maximálně znechutí, tak do toho bahna vstoupím," sdělil Walesa v Polském rádiu.    

Prezidentské volby proběhnou v Polsku 9. října. Walesa již jednou nejvyšší post v zemi zastával, a to v letech 1990 až 1995. Ve funkci jej posléze vystřídal současný prezident Aleksander Kwašniewski (50). Ten už podle ústavy znovu kandidovat nemůže. Spekuluje se o jeho zájmu stát se generálním tajemníkem OSN. [celá zpráva]

Rozhodne-li se Walesa znovu kandidovat, jsou jeho naděje na zvolení těžko předvídatelné. Uškodila mu zejména mediální kampaň popisující jeho údajnou spolupráci s tajnou policií. I když byl soudy opakovaně nařčení zbaven, pochybnosti u části voličů zůstávají.

Do klání o nejvyšší post se zatím přihlásilo zhruba deset zájemců. Voliči zatím preferují současného starostu Varšavy Lecha Kaczynskiho, dali by mu 25 % hlasů. Druhý v pořadí je jeden z nejlepších srdečních chirurgů v Polsku Zbigniew Religa podporovaný nyní 19 % voliči.