Rozhodnutí musí ještě o víkendu schválit vedení obou stran. Již nyní se ale obě formace ujistily o vzájemné podpoře. Bývalý předseda Sociálnědemokratické strany Německa SPD Oskar Lafontaine v televizi prohlásil, že vznikne-li takové spojenectví, stane se "přirozeně okamžitě jeho členem".

Levice tedy může počítat se dvěma populárními osobnostmi německé politiky: s Oskarem Lafontainem, který by měl získat hlasy především na západě země, a s charismatickým lídrem postkomunistické Strany demokratického socialismu (PDS) Gregorem Gysim, která má podporu především na východě.

Oskar Lafontaine byl členem SPD 39 let. Stranu opustil po zemských volbách v Severním Porýní-Vestfálsku letos v květnu, které přinesly SPD tvrdou porážku v její tradiční baště. Bývalý ministr financí první Schröderovy vlády se v roce 1999 zřekl všech svých funkcí na protest proti Schröderově ekonomické a sociální politice.

 Cílem obou stran je získat v zářijových předčasných volbách, jejichž přesné datum zatím nebylo stanoveno, nejméně pět procent hlasů, či alespoň tři přímé mandáty, což v obou případech umožňuje vytvořit parlamentní frakci. V případě spojení ale obě formace chtějí získat osm až deset procent hlasů.

 "SPD se tolik posunula doprava, že na levici vzniklo dosti prostoru, a ten chceme zaujmout," řekl představitel WASG Klaus Ernst.

Nové spojenectví PDS a WASG rozhodně způsobí vážné problémy sociálním demokratům, jejichž obliba už nyní klesá. Podle dnešní ankety televizní stanice ZDF je pro novou alianci připraveno hlasovat dokonce 18 procent voličů.