Nový čínský prezident Chu Ťin-tchao Kima údajně ujistil, že "Čína nezůstane nečinná", pokud se vztahy mezi Washingtonem a Pchjongjangem nepřestanou zhoršovat. Kim byl v Číně někdy v době, kdy se 50 dnů neobjevil na veřejnosti.

Podle Strategic Forecasts Kimova cesta, kterou nebyly schopny potvrdit severokorejské úřední zdroje, umožnila urovnat vztahy mezi Čínou a KLDR kvůli rozmíšce kolem pochybného čínského podnikatele, kterého se Pchjongjang rozhodl jmenovat do vedení zvláštní ekonomické zóny při čínské hranici.

Pochvala pro letectvo

Severokorejská oficiální agentura KCNA dnes informovala, že Kim navštívil ve čtvrtek severokorejské vojenské letce a pochválil je "za připravenost kdykoli odpovědět na útok nepřítele". KCNA přímo necitovala Spojené státy, ale za nepřítele obvykle označuje je.

Washington chce, aby Pchjongjang odstoupil od svého kontroverzního jaderného programu, než budou zahájena jednání o řešení krize kolem severokorejského postupu v jaderné oblasti. 

Rusko přijímá preventivní opatření

Situace na Korejském poloostrově dosáhla podle Ruska "bodu, za kterým leží nekontrolovatelné akce". Ruská vláda proto nařídila oficiálním představitelům vypracovat preventivní opatření na obranu národních zájmů a obyvatelstva v případě, že by se krize ještě zhoršila. Prohlásil to dnes náměstek ruského ministra zahraničí Alexander Losjukov. "Kvůli postojům Spojených států a Severní Koreje, které nedovolují zahájení jednání, se bohužel situace na Korejském poloostrově stále přiostřuje a dosahuje bodu, za kterým může leží nekontrolovatelná reakce," řekl Losjukov.

Rusko je podle jeho slov přinuceno přemýšlet nad preventivními opatřeními na ochranu svých národních zájmů a ochranu svých lidí žijících v oblastech hraničících s Koreou.

KLDR trvá na přímých rozhovorech s USA

KLDR trvá na přímých rozhovorech se Spojenými státy kvůli severokorejskému jadernému programu, avšak Washington chce, aby tento problém byl řešen na mnohostranném fóru, kterého by se zúčastnily i Rusko, Čína, Japonsko a Jižní Korea.

Losjukov uvedl, že Rusko je zklamáno odmítnutím obou stran zahájit rozhovory. "Jsme zklamáni a překvapeni postojem některých účastníků konfliktu, kteří, jak se zdá, nechtějí vážně řešit problém prostřednictvím jednání," řekl náměstek ruského ministra zahraničí.