Jde teprve o druhý případ na světě, kdy se záchranářům podařilo snést zemřelého z nadmořské výšky přes 7000 metrů.

Jak oznámil slovenský ministr zahraničí Eduard Kukan na tiskové konferenci, v historii horolezectví se taková operace povedla pouze jednou. "Uskutečnili ji Jihokorejci. Tehdy jim trvalo asi rok a půl, než zorganizovali dopravu těla," uvedl.

Riskantní akce

Rodina zemřelého Slováka podle Kukana požádala ministerstvo zahraničí, aby za jakoukoli cenu dostalo ostatky zemřelého do vlasti.

Diplomacie proto na území čínské provincie Tibet zorganizovala výpravu na 8201 metrů vysokou horu Čo Oju. Bylo údajně velmi těžké přemluvit místní lidi, aby riskovali životy při tak neobvyklé akci. Nakonec se to povedlo a výpravě rovněž pomohlo dobré počasí v Himalájích.

Stachovo tělo nosiči nejprve snesli do výšky zhruba 4000 metrů, odtud pak bylo vrtulníkem převezeno do základního tábora a do tibetského města Lhasa. Přes Šanghaj se Stachovy pozůstatky dostaly do Vídně a odtud na Slovensko.

Podle Kukana celou akci platila pojišťovna zemřelého a z části i jeho rodina.

Špatné počasí

Stachovi kolegové říkají, že expedice na Čo Oju, známou jako Tyrkysová hora, začala bezproblémově. Ve výši 7100 je však zastihlo velmi špatné počasí. Horolezci se proto vrátili do základního tábora.

Pouze Stacho a ještě jeden horolezec zůstali pod vrcholem a chtěli počkat na lepší počasí. Když se neumoudřilo ani na druhý den, začali sestupovat. Ve výši 7 tisíc metrů Stacho náhle zkolaboval a zemřel. 

Doma se jej již nikdy nedočká šestiletá dcera a těhotná manželka.