V Iráku "zůstává jedním z hlavních problémů v oblasti lidských práv zadržování tisíců lidí bez řádného soudu", uvádí Annanova zpráva. S odvoláním na irácké ministerstvo spravedlnosti dokument uvádí, že v Iráku bylo celkem zadržováno asi 10 000 lidí a "6000 z nich bylo v rukou mnohonárodních sil" vedených Spojenými státy.

"I přes propuštění některých zadržených, jejich počet nadále roste. Mezinárodní právo zakazuje prodlužovanou vazbu bez přístupu k právníkům a bez soudu i v období výjimečného stavu," tvrdí zpráva OSN.

Rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která byla přijata před rokem a která končila americkou okupaci Iráku, umožňovala americké armádě v případech "nezbytných z bezpečnostních důvodů" zatýkat lidi a držet je ve vazbě.

Podle agentury Reuters to je v rozporu s ženevskými konvencemi. Čtvrtá ženevská konvence sice umožňuje okupačním silám zadržovat jednotlivce, ale nezmiňuje se o tom, že by to mohly dělat zahraniční jednotky po skončení okupace, poznamenala Reuters.

Bush nevyloučil uzavření věznice na Guantánamu

Americký prezident George Bush ve středu ponechal otevřenou možnost, že by věznice na americké základně Guantánamo na Kubě mohla být po rostoucí kritice ze strany bývalého prezidenta Jamese Cartera a dalších uzavřena. Obhajoval současně zadržování lidí podezřelých z terorismu na Guantánamu snahou získat od nich důležité informace.

"Zkoumáme všechny možnosti, jak nejlépe dosáhnout našeho hlavního cíle, jímž je chránit Ameriku," odpověděl Bush v rozhovoru s televizí Fox News na otázku, zda by uzavřel věznici na Guantánamu.

Ve věznici je asi 540 lidí zadržených především v Afghánistánu a Pákistánu koncem roku 2001 a začátkem roku 2002. Většina jich je držena bez obvinění a bez přístupu k advokátům. Bushova vláda je označuje za "nepřátelské bojovníky", nikoli za válečné zajatce a tvrdí, že se na ně proto nevztahují ženevské konvence.

Novodobý gulag

Někdejší americký prezident a nositel Nobelovy ceny míru James Carter v úterý prohlásil, že uzavření věznice na Guantánamu by ukázalo, že Spojeným státům záleží na lidských právech v době, kdy reputace USA ve světě utrpěla. Důvodem jsou zprávy o týrání vězňů právě na Guantánamu, ale i v Iráku a Afghánistánu.

K uzavření věznice vyzval i nejvýše postavený demokrat v zahraničním výboru Senátu Joseph Biden či mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International. Označila zařízení na Guantánamu za "gulag naší doby".

Bush to dnes opět odmítl. "Je prostě absurdní srovnávat Guantánamo a sovětský gulag," řekl a dodal, že s vězni je nakládáno podle mezinárodních standardů a všechny zprávy o zneužívání jsou plně vyšetřeny.

Stejně tak hájil zadržování lidí podezřelých z terorismu. "Je v zájmu naší země, abychom se dozvěděli hodně o těchto lidech, kteří jsou stále ve vazbě, protože se stále snažíme zjistit, jak lépe chránit naší zemi," řekl. "Nechceme pustit někoho, kdo se vrátí a ublíží nám."

Americký ministr obrany Donald Rumsfeld ve středu při návštěvě Norska řekl, že nezná v americké exekutivě nikoho, kdo by chtěl Guantánamo uzavřít. "Je to bohužel ve světě, v němž žijeme, nezbytné," řekl.