Alexander Martinez byl usvědčen, že ubodal k smrti 45letou Helen Oliverosovou poté, co se s ní dostal do hádky o zaplacení 300 dolarů (asi 7 tis. Kč). Podřízl jí hrdlo a pohlavně zneužil. Tělo pak pohodil na prázdném pozemku. Svou oběť okradl o 150 dolarů (asi 3,5 tis. Kč).

Muž se k vraždě prostitutky doznal poté, co byl zatčen ve stejném roce za pokus vraždy nevlastní matky. Ta jeho útok přežila. "Způsobil jsem bolest hodně lidem," řekl těsně před vykonáním trestu smrti odsouzený. "Chci se především omluvit rodině oběti," dodal.

Martinez je letos již devátým popraveným v Texasu. Původně měl být rozsudek vykonán už v březnu. Vše oddálil jeho právník, který se v rozporu s přáním Martineze na poslední chvíli proti absolutnímu trestu odvolal. Soud ale zmírnění rozsudku zamítl.

Odsouzení chtějí zemřít

Podle statistik roste v USA počet odsouzenců k smrti, kteří odmítají podat odvolání a urychlují tak vykonání trestu. Z téměř tisícovky popravených za posledních třicet let každý osmý požádal, aby bylo jeho odvolání staženo. V uplynulém roce to byl ale každý šestý.

Odborníci soudí, že je k tomu vedou mimo jiné tvrdé podmínky ve věznici, kde jsou odsouzenci k smrti drženi v izolaci.

Nejvíc poprav přitom provádí stát Texas, kde od obnovení trestu smrti v roce 1982 bylo popraveno již 345. Na letošek zdejší úřady naplánovaly ještě šest výkonů trestů smrti.