Třináctku uprchlíků zadržela pobřežní hlídka v úterý v noci 32 kilometrů jižně od Floridy. Podle miamské televize NBC 6 plavidlo taxík bylo předěláno z vozidla 1949 Mercury.

I přes velký zájem médií emigranti nemají příliš velkou naději, že budou moci v USA zůstat. Nedosáhli totiž pevné země, jak určují imigrační zákony. Pokud jsou uprchlíci zadrženi na moři, bývají vraceni zpět do své domovské země, tj. na Kubu.

Zadržení byl i 40letý Rafael Diaz s manželkou a dvěma dětmi. O útěk se rodina pokoušela již podruhé. Diazův otec už na Floridě žije a zprávu o neúspěchu akce vzal se smutkem, ale údajně velmi statečně.

Nejde o výjimku

Není to poprvé, co si kubánští emigranti "přetavili" suchozemské vozidlo na plavidlo, aby na něm podnikli cestu přes Floridský průliv. V roce 2003 se takto skupina uprchlíků pokoušela přeplavit do USA na jasně zeleném pickupu Chevy z roku 1951. Byla však zadržena na moři a vrácena na ostrov.

Jeden z členů skupiny to však nevzdal a loni v únoru mu za plavidlo posloužil upravený Buick sedan. Tentokrát měl Luis Grass s rodinou větší štěstí a 12. března téhož roku se mu podařilo přirazit k americkým břehům na hranici USA s Mexikem a získat povolení k pobytu. [celá zpráva]

Americká pobřežní stráž zadržela na moři od října do dneška 1406 osob. Vloni to bylo ve stejném období 1225 lidí.