Atabu Baiaa (32) a Ruben Baeke (22) zmizeli 15. dubna letošního roku. Jejich rybářskému člunu se porouchal motor a proud je unesl na širý oceán.

V oblasti navíc po celou dobu panovalo špatné počasí, jež komplikovalo záchranné práce. Po několikadenním marném snažení byli oba muži prohlášení za nezvěstěné. Úřady předpokládaly, že rybáři na rozbouřeném moři zahynuli.

Dešťová voda a syrové ryby

Baiaa a Baeke po nalezení uvedli, že během nedobrovolného pobytu neširém moři je minulo více než deset lodí. Ani jedna z nich ale nezastavila.

Život jim nakonec zachránila až posádka plavidla z Mikronésie. Ta je dovezla na Papuu Novou Guineu, kde se dehydrovaných a značně vyhublých trosečníků ujali lékaři. Podle nich jsou oba zachránění mimo ohrožení života. Deníku se svěřili, že přežít na moři jim pomáhala dešťová voda a syrové ryby.

Republika Kiribati je tvořena z 33 korálových ostrovů. Leží mezi Austrálii a Novým Zélandem. Její rozloha činí pouze 811 kilometrů čtverečních osídlených více než 103 tisíci obyvatel. V minulosti ji ovládali Britové. Nezávislost si Kiribati vyvzdorovala až v roce 1979.