Při dnešním incidentu bylo několik dalších lidí zraněno. S odvoláním na svědky to uvedla agentura AP.

"Lidé na ně zaútočili a zabili je v mešitě," prohlásil Alí Sajjid Hajdar, duchovní, který na schůzku šíitských hodnostářů přicestoval z jihoiráckého města Basra.

Oba muži byli zabiti ve svatyni imáma Alího, na jednom z nejposvátnějších míst šíitské větve islámu, k níž se hlásí většina obyvatel Iráku.

Svědkové řekli novinářům, že dopoledne se konala schůzka předních duchovních o tom, jak řídit svatyni, která byla dosud pod kontrolou Hajdara Kadara z ministerstva náboženství Saddáma Husajna.

Předcházela slovní potyčka

Kadara do svatyně na znamení usmíření provázel Abdam Madžíd Chújí. Když se oba muži objevili ve svatyni, členové další frakce věrné jinému duchovnímu, Muhammadu Bragovi Saddarovi, je slovně napadli, uvedli svědkové.

Chújí vytáhl střelnou zbraň a vypálil jednu nebo dvě střely. Podle některých svědků střílel do vzduchu, podle jiných do davu.

Zástup lidí pak na oba muže zaútočil a ubodal je meči a dýkami, řekli svědkové. Neznámý počet osob byl zraněn.

Chújí byl synem známého ajatolláha, kterého dal zavraždit Saddám Husajn. Celá jeho rodina pak byla režimem pronásledována. Množí příbuzní byli zabiti nebo nenávratně "zmizeli". Zabití Chújího zajisté vyvolá napětí mezi šíitskou populací Iráku.