Chirac své rozhodnutí vysvětlí Francouzům v rozhlasovém a televizním projevu večer.

O výměně premiéra bylo rozhodnuto už před lidovým hlasováním. Rozsah odmítnutí ústavy - proti se vyslovilo 55 procent Francouzů - ale postup věcí urychlil.

Nepopulární Raffarin je obětním beránkem místo Chiraka, který vyšel z referenda jako hlavní poražený - jak proto, že o jeho uspořádání sám rozhodl, tak kvůli svému velkému nasazení ve prospěch přijetí ústavy.

Jednapadesátiletý Dominique de Villepin je ve světě znám především jako odpůrce války v Iráku.

Směsice sociálního přístupu a liberalismu

Za kandidáta na premiéra byl považován také dynamický předseda vládního Svazu pro lidové hnutí Nicolas Sarkozy. Ten si prý ale pro případné přijetí funkce kladl podmínky, navíc vztahy mezi ním a prezidentem nejsou ideální.

Podle zdrojů, které citovala agentura AFP, by však Sarkozy mohl být jmenován ministrem vnitra a stát se mužem č. 2 ve vládě. Sarkozy byl ministrem vnitra do loňského března, kdy ho vystřídal de Villepin.

Dnešní francouzské sdělovací prostředky v úvahách o příštím premiérovi uváděly, že od Villepina lze čekat určitou kontinuitu dosavadní politiky, tedy směsici sociálního přístupu a liberalismu.

Profil nového premiéra Francie
  • Dominique de Villepin se narodil 14. listopadu 1953 v hlavním městě Maroka Rabat jako syn tamního francouzského diplomata. Vystudoval práva a dějiny umění.
  • Většinu svého života pracoval na ministerstvu zahraničí, v letech 1995 a ž 2002 jako generální tajemník prezidenta Jacquese Chiraca. V roce 2002 se vrátil na resort zahraničí, tentokrát už jako ministr.
  • Od března 2004 je ministrem vnitra.
  • Villepin je znám především svým postojem proti postupu USA v Iráku v době, kdy byl ve funkci ministra zahraničí. V tom se shodoval s prezidentem Jacquesem Chiracem. Možná právě proto si ho nyní Chirac vybral, aby nahradil Raffarina.
  • De Villepin proslul ve Francii také jako autor osmisetstránkové encyklopedie poezie.
  • V roce 2007 se zřejmě bude ucházet v volbách o křeslo prezidenta.
Zdroj: DPA, ČTK